Od frezowania zniszczonej nawierzchni jezdni rozpocznie się w czwartek, 24 października, remont nawierzchni jezdni na ulicy Słowiańskiej na odcinku od ul. Murawa do ul. Naramowickiej. Przez miesiąc będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.
Od frezowania zniszczonej nawierzchni jezdni rozpocznie się w czwartek, 24 października, remont nawierzchni jezdni na ulicy Słowiańskiej na odcinku od ul. Murawa do ul. Naramowickiej. Przez miesiąc będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.
Poznań będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie - Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027. Taka właśnie decyzja zapadła 18 października podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie. Po ponad 60 latach organizacja jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń astronautycznych przypadła ponownie Polsce. Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.
Kamienica przy ul. Kościelnej 23, zaprojektowana przez pracownię Litoborski + Marciniak Biuro Architektoniczne sp. z o.o., wygrała w 26. edycji nagrody Jana Baptysty Quadro. Za projekt odpowiadają znani poznańscy architekci: Piotr Litoborski, Piotr Marciniak oraz Jędrzej Pawlaczyk.
Na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 przy ul. Krakowskiej powstał mural promujący Poznański Budżet Obywatelski. Do udziału w jego tworzeniu zostali zaproszeni uczniowie i uczennice. Przypominamy, że do 28 października trwa głosowanie w PBO25.
W stolicy Wielkopolski powstało najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce. Znajdują się tam m.in. urządzenia, których na całym świecie jest zaledwie siedem. Budynek stanął przy ul. Mansfelda na Jeżycach.
Sprzęt AGD warty 10 tys. zł trafił do Pogotowia Rodzinnego. To nagroda w internetowym plebiscycie, do finału którego zakwalifikowała się stolica Wielkopolski. Miasto przekazało ją poznaniance, która opiekuje się siedmiorgiem dzieci. Więcej o pieczy zastępczej będzie można dowiedzieć się już w najbliższy weekend, podczas Białej Soboty w POSUM.
W związku z budową przyłączy do budynku przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. 19-20 października niedostępny będzie odcinek torowiska od rynku Wildeckiego do skrzyżowania z ulicą Hetmańską. W tym czasie prowadzone będą na nim prace utrzymaniowe. W celu zapewnienia komunikacji w tym rejonie Wildy uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa "za tramwaj" T2.
Z okazji swoich setnych "urodzin" parowóz Borsig Bn2t przejdzie kompleksowy remont. Podpisana została umowa na naprawę główną tego najstarszego sprawnego w Polsce parowozu, będącego jednocześnie ozdobą taboru Kolejki Parkowej Maltanka.
Przed mieszkańcami i mieszkankami stolicy Wielkopolski kolejny weekend. W tym tygodniu mogą go spędzić wybierając się na tematyczny jesienny spacer po secesyjnym Łazarzu, obserwatorium astronomicznym, dawnej Wildzie czy slawistycznych zakątkach Poznania. Jak również zaglądając na 27. Festiwal "Pamiętajmy o Osieckiej" w Teatrze Nowym albo na Targi Rzeczy Ładnych, lub odwiedzając POSUM, by podczas Białej Soboty zadbać o zdrowie.
Wyremontowane stajnie z myjkami, nowe podłoże, nowoczesne przeszkody - to wszystko czeka na koni i jeźdźców na terenie Hipodromu Wola. Jego dwie ujeżdżalnie - mała i duża - przeszły już gruntowną modernizację. Już w najbliższy piątek będzie tam można kibicować młodym zawodnikom podczas halowych zawodów.
Filia Biblioteki Raczyńskich przy ul. Galileusza istnieje od ponad 30 lat. Po gruntowym remoncie zyskała nowe oblicze, nawiązujące do astronomii i kosmosu.
Czy ośmio- albo dziewięciolatek może zostać bajkopisarzem? Jak najbardziej. Szansę na to daje udział w konkursie organizowanym przez Zakład Zagospodarowania Odpadów. Zabawa jest przeznaczona dla uczniów klas I-III. Najlepsze bajki zostaną starannie opracowane i profesjonalnie wydane.
Pytanie czy wyzwanie? Każdy z nas pamięta tę grę. Najodważniejsi wybierali tę drugą opcję. Dlatego też Zakład Zagospodarowania Odpadów postanowił rzucić ekologiczne wyzwanie szkołom w Poznaniu.
Solaris Urbino 12 hydrogen w barwach poznańskiego przewoźnika uzyskał tytuł Miejskiego Busa Roku 2023. Natomiast w plebiscycie Bus Guru, który docenia osoby zasłużone dla branży, wyróżniony został Wojciech Tulibacki, długoletni prezes Zarządu Spółki, a obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej MPK Poznań.
Zeszłoroczny rekord poznańskiego lotniska został pobity. W zaledwie dziewięć i pół miesiąca 2024 roku na Ławicy udało się przekroczyć magiczną granicę 3 milionów pasażerów. Tym bardziej że Ryanair pozostawił na zimowy sezon połączenia do Kopenhagi, Malagi, Palermo i Salonik.
W dniach 24-27 października do Centrum Kultury Zamek zawita po raz kolejny Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema. W czasie wydarzenia odbędą się pokazy kilkudziesięciu filmów pełnometrażowych, które zostały podzielone na 9 sekcji tematycznych.
Od początku października ulice Glinianki i Gruntowa stały się bezpieczniejsze dla mieszkańców dzięki nowemu oświetleniu.
W najbliższą niedzielę w ramach Poznańskiego Tygodnia Kobiet odbędą się wyjątkowe warsztaty - dla kobiet, które straciły ciążę. Poprowadzą je specjalistki współpracujące z działającą w stolicy Wielkopolski Fundacją "Ronić po ludzku".
Tylko do 20 października można wysyłać zgłoszenia na kolejną edycję Programu Staży Studenckich. Na chętnych czekają 87 miejsca, w tym 4 miejsca w Poznańskim Centrum Świadczeń i 3 w Ogrodzie Zoologicznym. Staże potrwają cztery miesiące.
Od piątku, 18 października, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji uruchamiają Lodowisko Malta. Poślizgać się, jak co roku, będzie można pod namiotem, który stanął przy starcie Toru Regatowego Malta w pobliżu zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.