11-17 stycznia to okres, kiedy obchodzony będzie XXVIII Dzień Judaizmu. Podczas niego zaplanowano m.in. przyznanie nagrody "Menora dialogu", a także liczne spotkania poświęcone religii i kulturze żydowskiej.
11-17 stycznia to okres, kiedy obchodzony będzie XXVIII Dzień Judaizmu. Podczas niego zaplanowano m.in. przyznanie nagrody "Menora dialogu", a także liczne spotkania poświęcone religii i kulturze żydowskiej.
Siedziba Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) na Jeżycach odzyskuje swój historyczny blask. Poprawia się też jej funkcjonalność. Budynek jest częścią zabytkowego kompleksu szkolnego wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku.
Rok 2024 był owocnym okresem dla Ośrodka Poznań Biznes Partner, który aktywnie wspiera przedsiębiorców ze stolicy Wielkopolski i okolic. Dzięki organizacji licznych szkoleń i doradztwa pomógł on tysiącom osób rozwijać swoje umiejętności.
Najważniejsze zabytki, atrakcje turystyczne i symbole Poznania można teraz odkrywać w wyjątkowej grze planszowej. W nowej odsłonie przygód superdetektyw Spy Guy przenosi się do stolicy Wielkopolski, by rozwikłać zagadkę kryminalną.
Wykonawca drogi rowerowej wzdłuż ul. Dmowskiego przygotowuje się do kolejnego etapu prac, który wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu. Zakładany termin ich wprowadzenia to środa, 8 stycznia.
Osoby z niepełnosprawnością mogą dostać dofinansowanie do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, a także do likwidacji barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się. Wsparcie można również otrzymać na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Można już składać wnioski.
Portfele, telefony komórkowe, ale również kolekcja znaczków pocztowych czy generator prądotwórczy - do Biura Rzeczy Znalezionych urzędu miasta trafiają przeróżne przedmioty. Tylko w minionym roku było ich ok. 4,5 tysiąca - nie wszystkie jednak zostały przyjęte.
W okresie zimowym w Poznaniu prowadzone są kontrole miejsc, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Strażnicy miejscy i pracownicy socjalni sprawdzają pustostany, altany na ogródkach działkowych czy klatki schodowe, by dotrzeć do osób, dla których niskie temperatury mogą być niebezpieczne.
Rok 2024 był czasem intensywnej pracy i nowych wyzwań dla Zaułka Rzemiosła. W minionych miesiącach zrealizowano wiele projektów, nawiązano nowe współprace i rozszerzono grono uczestników programu.
Ruszyła kolejna edycja programu wspierającego osoby z niepełnosprawnościami. Asystenci pomogą im w codziennych czynnościach, takich jak zrobienie zakupów czy załatwienie urzędowej sprawy. Wsparcie jest bezpłatne - by je zamówić, wystarczy zadzwonić do biura Poznań Kontakt.
Długi weekend noworoczny mieszkańcy Poznania będą mogli zacząć od koncertów - zarówno tych świątecznych, jak i jazzowych. Na miłośników dobrego kina czekają liczne pokazy przedpremierowe, m.in. takich filmów jak "The Brutalist" czy "Babygirl". Oprócz tego 6 stycznia ulicami miasta uroczyście przejdzie Orszak Trzech Króli.
To już ostatnie dni, kiedy na poznańskie torowiska wyjeżdża "świąteczna bimba". Po święcie Trzech Króli ozdobiony lampkami tramwaj zjedzie do zajezdni, a linia 24 przestanie funkcjonować.
MPK Poznań zakupiło tramwaje NGT6D produkcji Duewag/Siemens. To pojazdy używane, ale niskopodłogowe i dwukierunkowe. Pierwszy z nich wyjedzie na poznańskie tory za kilka miesięcy. Zastąpią one najstarsze i najbardziej wyeksploatowane i wysokopodłogowe tramwaje, czyli 105Na.
Hibernacja to stan głębokiego snu, w który jeże zapadają, aby przetrwać zimę, gdy brakuje pożywienia, a temperatura jest niska. Śpiące zwierzęta należy zostawić w spokoju. Tym aktywnym pomimo zimna - potrzebna jest szybka pomoc.
Specjalne pojazdy do szlifowania szyn wyjeżdżały w grudniu na poznańskie torowiska. W niektóre noce w jednym czasie pracowały nawet cztery zespoły. Wszystko po to, aby przejazdy tramwajów były bardziej komfortowe, zarówno dla pasażerów, jak i okolicznych mieszkańców. Dzięki szlifowaniu bowiem będzie ciszej.
To ostatnia szansa, by odwiedzić Betlejem Poznańskie na placu Wolności i Starym Rynku. Jarmark świąteczny oraz towarzyszące mu atrakcje - karuzele, młyńskie koło czy lodowisko będą działać jeszcze tylko kilka dni, do poniedziałku, 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli.
Jaki powinien być Poznań za kilkanaście lat? Każdy może odpowiedzieć na to pytanie i podzielić się swoimi pomysłami podczas otwartych warsztatów. To doskonała okazja, by wpłynąć na przyszłość naszego miasta.
Zofia i Jan to najczęściej nadawane imiona w stolicy Wielkopolski w 2024 roku. W aktach urodzenia pojawiły się też rzadziej spotykane, które zostały nadane tylko raz, jak np. Manana, Onyx czy Scholastyka. Znane są też dane dotyczące ślubów i zgonów.
Poznańskie Inwestycje Miejskie podsumowały rok 2024. Upłynął on pod znakiem wielu inwestycji. Mury rosły jak na drożdżach (nie tylko w centrum piekarstwa), a kolejne metry jezdni, dróg rowerowych i chodników pokrywane były nową nawierzchnią. Do tego pojawiły się nowe rośliny i mała architektura.
W czwartek, 2 stycznia rozpoczął się nabór do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w zmianie sposobu ogrzewania. Wnioski można składać do końca lipca. Warto przypomnieć, że od ubiegłego roku posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny, a właściciele pieców kaflowych muszą zlikwidować je do końca 2025 r.