Zrób pierwszy krok w selektywnej zbiórce odpadów, a branża odpadowa wykona następne

Czy są sprawdzone i doskonałe sposoby na zagospodarowanie odpadów? Pewnie nie ma, a każdy będzie miał jakąś wadę - odpowiada Pani od odpadów. - Jednak duża w tym rola każdego z nas, by systemy odpadowe działały jak najsprawniej.

Grafika przedstawia Monikę Michalską, bohaterkę 9 odcinka podkastu Masz wpływ, projektu Wydziału Gospodarki Komunalnej i Estrady Poznańskiej - grafika artykułu
Dziewiąty odcinek podkastu Masz wpływ to rozmowa z Moniką Michalską, w sieci publikującą jako Pani od opdadów

Dlaczego prawidłowe segregowanie odpadów w Polsce bywa tak niełatwe? Co powoduje, że nie chcemy poświęcić czasami minimum energi i wysiłku, by podzielić wyrzucane śmieci na surowce? - Wydaje nam się, że skoro płacimy za odbiór odpadów, to już nie powinniśmy być angażowani do selektywnej zbiórki. Te zadania powinny wziąć na siebie firmy odbierające odpady, albo producenci opakowań - odpowiada Monika Michalska, w sieci znana jako Pani od odpadów. - Nakaz selektywnej zbiórki odpadów traktujemy jako zrzucanie odpowiedzialności na konsumenta.

Zaczyna się w naszych domach

Monika Michalska, jako przedstawicielka branży odpadowej, zaznacza, ze owszem część zadań związanych segregowaniem odpadów jest realizowanych przez firmy z tej branży. Jednak fakt, że już na etapie powstawania odpadów w naszych domach i mieszkaniach dokonamy ich podziału na frakcje, to w bardzo dużym stopniu ułatwia dalsze ich zagospodarowanie. - Zrób pierwszy krok w selektywnej zbiórce odpadów, a branża odpadowa wykona następne - dodaje.

Kłopot z trudnymi odpadami

Innym z powodów, dla których nie zawsze wychodzi nam prawidłowe segregowanie odpadów, jest brak odpowiedniej wiedzy o tym, co się z surowcami dalej dzieje, kiedy opuszczą nasze mieszkania i domy. Na przykład, nie każdy wie, że kartony oklejone taśmą też można wrzucić do pojemnika niebieskiego. - Nie ma sensu zdejmować taśmy z kartonu. Surowiec w czasie przetwarzania będzie poddany takim procesom, podczas których taśma zostanie oddzielona od papieru - wyjaśnia Pani od odpadów. - Podobnie jest z foliowym okienkiem na adres w kopercie.

Jednak jedno i drugie wrzucone do pojemnika na odpady zmieszane zostanie bezpowrotnie utracone. Mokry i zabrudzony papier już nie nadaj się do recyklingu. Więc bezwzględnie powinny trafić do niebieskiego pojemnika.

Cenne elektroodpady... lepiej oddać

Z najnowszego odcinka podkastu można się dowiedzieć jeszcze wielu innych ciekawych rzeczy. Choćby tego, czy na elektroodpadach można zarobić? Okazuje się, że tak, ale istotna jest skala. Przechowywanie starych urządzeń w domach nie przyniesie nam ogromnych pieniędzy. Dopiero gdy zajmie się tym wyspecjalizowana firma i na dużą skalę będzie w stanie odzyskać metale szlachetne czy pierwiastki ziem rzadki. Będzie to miało sens, będzie stanowiło rzeczywisty dochód i pozwoli zmniejszyć degradację środowiska w celu wydobycia tych surowców.

Oczywiście to niejedyne ważne i istotne fakty dotyczące odpadów. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Moniką Michalską.

Kim jest Pani od odpadów?

Monika Michalska jest ekspertką w zakresie technologii przetwarzania odpadów. Po godzinach pokazuje w social mediach branżę odpadową jako Pani od odpadów. Absolwentka AGH w Krakowie, na kierunku Inżynieria Środowiska ze specjalizacją OZE. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania jakością Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. W branży odpadowej od 10 lat. Zaczynała w Departamencie Gospodarki Odpadami. Obecnie związana z projektami Waste to Energy.

Nie tylko opowiada, także wiele robi

Z bohaterami podkastów "Masz wpływ" rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy Szukam w lesie, również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

Dziewiątego odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:

SPOTIFY

APPLE PODCAST

PODIGEE

SOUNDCLOUD

oraz na kanałach:

video.POZnan*

YouTube

Premiera kolejnej rozmowy z cyklu Masz wpływ 20 grudnia.

Wszystkie odcinki podkastu:

Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]

Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]

Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]

Masz wpływ odc. 4 - rozmowa z Krzysztofem Sową ze stowarzyszenia Wywrotka [Trashmageddon]

Masz wpływ odc. 5 - rozmowa z Januszem Mizernym autorem bloga o ekologii Green Projects (green-projects.pl)

Masz wpływ odc. 6 - rozmowa ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, przyrodnikiem, autorem fanpage Dzika Ochota

Masz wpływ odc. 7 - rozmowa z Szymonem Bujalskim, dziennikarzem dla klimatu

Masz wpływ odc. 8 - rozmowa z Magdaleną Piotrowską, znaną w sieci jako Magda Boska Śmietnikoska