Jak odpoczywamy?

Czy miasto może być oazą spokoju? Co daje nam wytchnienie? I czy może nam w tym pomóc architektura i design? Odpowiedzi na te pytania pomoże znaleźć 11. edycja Poznań Design Festiwal.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

W tym roku Poznań Design Festiwal ma dwie odsłony. Pierwsza odbyła się w wakacje, a jej efekty poznamy właśnie teraz. Po dziesięciu latach przyszedł czas na zmianę formuły. - Widzimy potrzebę, aby się zatrzymać i zastanowić nad tym, jak pracujemy, jak odpoczywamy i co nas inspiruje - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu. Stąd hasło 11. edycji - "Wytchnienie". Ideą jest to, by spojrzeć na miasto z dwóch perspektyw: mieszkańców i osób, które projektują miejsca wypoczynku.

- Zadaliśmy naszym obserwatorom pytanie: "Czym jest wytchnienie?". Dzięki internetowej ankiecie otrzymaliśmy dużo odpowiedzi, które są różnorodne, bo to hasło jest bardzo subiektywnie rozumiane - opowiada Andżelika Jabłońska. Dlatego przedstawiciele Poznań Design Festiwal postanowili to sprawdzić. - Z dwoma grupami studentek i studentów Politechniki Poznańskiej poszukiwaliśmy miejsc odpoczynku w mieście - mówi dyrektorka PDF. Odbyło się kilkanaście spacerów badawczych, których efektem było wytypowanie ponad 80 "wytchnieniowych" lokalizacji. - Testowaliśmy je w różnej formie podczas letniej edycji - wspomina Jabłońska. - Stworzyliśmy internetową mapę, dzięki której każdy może sam takiego miejsca poszukać.  

To zaledwie wstęp do jesiennej edycji Poznań Design Festiwalu. W piątek (25.10), na jej inauguracji, zostanie otwartych kilka wystaw, w tym: Strefy wytchnienia - efekt open calla, Oblicza Doroty Januszek w Słodowni Starego Browaru oraz Inner Space w Pyramida Gallery i Wilga Wilda Przemysława Jędrowskiego w siedzibie fundacji RttCL przy ul. Szyperskiej.

Dzień później zaproszeni architekci, projektanci, socjolodzy i teoretycy designu porozmawiają o tym, czy i jak tworzy się w Polsce miejsca wytchnienia. - Zastanowimy się, jak powinny wyglądać i czym się charakteryzować takie przestrzenie, ale nie tylko... - zapowiada Jabłońska. - Zapytamy, czy wytchnienie da się zaprojektować, a może da się je odczuć, odrzucając nadprodukcję. Zgłębimy też temat "regenerative designu", czyli projektowania całych systemów, np. budynków, które nie tylko minimalizują negatywny wpływ na środowisko, ale wręcz mają na nie dobroczynny wpływ - zdradza dyrektorka PDF. Wśród prelegentów są m.in. projektanci - Jo Jurga, Czesława Frejlich i Paweł Grobelny, psycholożka - Halszka Kontrymowicz-Ogińska czy grafik i eseista Marcin Wicha, a także specjaliści z Francji, Chin, Włoch oraz USA. Dyskusje w języku polskim i angielskim potrwają dwa dni.

Choć wszystko to może brzmieć skomplikowanie, to warto jednak pamiętać, że Poznań Design Festiwal to propozycja dla każdego, nie tylko dla specjalistów. Sobotę (26.10) na Forum Designu otworzy Śniadanie z designem, podczas którego, zgodnie z zapowiedzią, będzie można "odetchnąć z ulgą w otoczeniu polskiego wzornictwa", wieczorem natomiast Rafał Zapała zaprezentuje swoją instalację dźwiękową. - Na pewno naszą mocną stroną były i są warsztaty dla różnych grup, także dla dzieci, będzie coś dla specjalistów, ale i zainteresowanych mieszkańców - mówi Andżelika Jabłońska. - Myślę, że dla osób, które zaczynają swoją przygodę z projektowaniem, ciekawe mogą się okazać warsztaty związane z modą, ale i refleksją na temat szkodliwych praktyk w projektowaniu ubioru - dodaje. Będzie też m.in. Rękodzielnicza relaksacja - spotkanie z tkaniną, kolorem i emocjami i warsztaty Zaprojektuj strefę wytchnienia. - Może to kontrowersyjna opinia - przyznaje dyrektorka PDF - ale warto się zastanowić, czy koniecznie trzeba taką przestrzeń zawsze projektować. Może na początek warto pomyśleć, czym dla nas jest wytchnienie i jak wypoczywamy, a dopiero potem podjąć się (lub nie) zaprojektowania takiego miejsca. Dla jednych inspirujący jest spokój i obecność natury (to zresztą najczęstsza odpowiedź), dla innych ruch i gwar miasta.

Poznań Design Festiwal staje się pretekstem do refleksji i poszukiwań. Moje szczególne zainteresowanie w programie PDF wzbudziły zajęcia, podczas których dzieci będą tworzyć Maszynę nicnierobiącą, oraz... Warsztaty z leżenia. Ale, jak uprzedzają organizatorzy, wszystko jest bardzo subiektywne. Dlatego warto podjąć wysiłek, zajrzeć na stronę internetową poznandesignfestiwal.pl, by w efekcie... pozwolić sobie na własne wytchnienie.

Agnieszka Nawrocka

  • Poznań Design Festiwal
  • 25-27.10
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024

Zobacz także: