Trwa montaż choinki na Starym Rynku
![Osoba pracująca przy składaniu dużej sztucznej choinki. Stoi na platformie, przymocowując zielone gałązki do metalowej ramy w kształcie choinki. W tle widać zabytkowy budynek z ozdobnymi detalami architektonicznymi, takimi jak łuki i elementy dekoracyjne. Scena wygląda na część przygotowań do świątecznego pokazu publicznego. Użycie dźwigu i sprzętu ochronnego wskazuje na profesjonalną instalację. - grafika artykułu](/mim/smartcity/pictures/obrazek,pic1,1016,242649,426886,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Na Starym Rynku trwa montaż choinki. W niedzielę 12-metrowe drzewko zaświeci licznymi światełkami.
- Już wkrótce nasze ulice rozbłysną tysiącami lampek, wprowadzając magiczną atmosferę zbliżających się świąt. Serdecznie zapraszam na uroczyste rozświetlenie choinki na Starym Rynku, które odbędzie się 1 grudnia o godzinie 17:00. Dołączcie do nas i wspólnie rozpocznijmy ten wyjątkowy, świąteczny czas w sercu Poznania - zaprasza prezydent Jacek Jaśkowiak.
Nie tylko choinka
Rozświetleniu drzewka towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne i artystyczne. Przy choince zaśpiewają dzieci i młodzież ze Szkoły Musicalu Erato w Poznaniu. Nie zabraknie też profesjonalnych wokalistów. Na scenie zobaczymy Martę Podulkę - uczestniczkę telewizyjnych programów muzycznych i absolwentkę poznańskiej Akademii Muzycznej.
Swój pokaz zaprezentuje Yelizavieta Polishchuk, wicemistrzyni świata w akrobatyce powietrznej. Dla amatorów tańca przygotowano też występ artystyczny uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej.
Dodatkowo każdy, kto przyjdzie w ten dzień pod ratusz, będzie mógł spotkać św. Mikołaja z Laponii.
Montaż świątecznych iluminacji
Na poznańskich ulicach sukcesywnie montowane są świąteczne iluminacje. W niektórych częściach śródmieścia można już oglądać bożonarodzeniowe światełka, w pozostałych pojawią się one lada dzień.
Podobnie jak w latach ubiegłych poznańskie ulice, place i rynki przystroją iluminacje świąteczne nawiązujące do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci. W ramach projektu wytyczona została trasa kulturowa, która - prowadząc przez miasto, jego zabytki i architekturę - opowiada historie oraz wskazuje miejsca i symbole związane z lokalnymi legendami.
Na poznańskich ulicach znajdziemy więc elementy świetlne nawiązujące do opowieści: "O Poznańskich koziołkach", "O rogalach świętomarcińskich", "O krawcu z Chwaliszewa" oraz "O pustelniku z Muszej Góry". W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR umożliwiający zapoznanie z daną legendą.
HO
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/smartcity/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/smartcity/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/smartcity/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)