Ruszyła jubileuszowa 10. edycja festiwalu Off Opera

Darmowe warsztaty, spotkania, dyskusje i koncerty - to wszystko czeka na mieszkanki i mieszkańców miasta w ramach 10. edycji poznańskiego festiwalu Off Opera. To interdyscyplinarne wydarzenie, łączące muzykę, teatr, film oraz sztuki społeczne. Festiwal rozpoczął się w poniedziałek, 23 września i potrwa prawie 2 tygodnie, do 4 października.

Zdjęcie przedstawia ludzi na scenie. - grafika artykułu
Darmowe warsztaty, spotkania, dyskusje i koncerty - to wszystko czeka na mieszkanki i mieszkańców miasta w ramach 10. edycji poznańskiego festiwalu Off Opera/ fot. Beata Wencławek (BW Pictures)

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, w ramach festiwalu można zajrzeć za kulisy kultury - zobaczyć, jak powstają koncerty i spektakle, nakręcić film oraz nauczyć się pisać teksty i muzykę. 

 - OFF Opera to wielkie święto animacji kultury. Chcemy spotykać się, przeżywać, dzielić doświadczeniami, a wszystko to wspólnie z naszą publicznością. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo inspirujących warsztatów, dzięki którym możecie tworzyć festiwal razem z nami. Będzie to wyjątkowa edycja, bo świętujemy też 10. urodziny. Jak przystało na miejski festiwal, widzimy się na mieście i zamierzamy się dobrze bawić - mówi Zuzanna Głowacka, dyrektorka festiwalu Off Opera.

W tym roku, w związku z jubileuszową edycją, festiwalowym działaniom przyświeca hasło "Odzyskiwanie". Twórcy programu inspirowali się poprzednimi edycjami wydarzenia. - Celem wspólnych Off Operowych działań będzie przetworzenie tego, co już było, w zupełnie nową wartość - podkreślają.

Zróżnicowany program - wydarzenia dla każdego

Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w różnorodne wydarzenia, pozwalające zajrzeć za kulisy powstawania sztuki. Będzie można spróbować swoich sił m.in. w śpiewaniu w zespole chóralnym, pisaniu piosenek, freestyle'u czy improwizacji na klasycznych instrumentach. Na uczestników czekają również pokazy filmów, rozmowy na temat kultury i sztuk społecznych, a także premiera spektaklu o historii teatru ludowego w dzielnicy Główna, którego akcja będzie toczyć się... w autobusie Jelcz, czyli kultowym "Ogórku".

Każdy, kto dokona zapisu lub odbierze wejściówkę, będzie mógł wziąć udział w darmowych warsztatach, spotkaniach, dyskusjach i koncertach. W programie m.in. zajęcia z Zuzą Wrońską, autorami projektu TAXI, kompozytorką i dyrygentką Chóru Pogłosy - Joanną Sykulską, Damianem Kostką - znanym ze współpracy z zespołem Skalpel czy Ciepłymi Brejkami - twórcami hitu "Babciu, nie jem mięsa". Szczególną atrakcją będzie finałowy OFF koncert i DJ-sety, które odbędą się 4 października w Pawilonie, przy ul. Ewangelickiej 1. Wejściówki w cenie 30 zł są dostępne na platformie Bilety24.

Kolab Off Opera x 33 Records

W programie jubileuszowej edycji festiwalu są również wydarzenia towarzyszące, organizowane wspólnie z poznańską wytwórnią 33 Records. Dzień po finale, 5 października, będzie można wziąć udział w warsztatach z muzycznego storytellingu, które poprowadzi Zuzanna Głowacka (dyrektorka programowa OFF Opery i producentka wykonawcza wielokrotnie nagradzanego albumu "TAXI" tria Łona x Konieczny x Krupa). Tego dnia odbędą się też koncerty w ramach 33 Showcase. Wydarzenie będzie połączeniem konferencji na tematy m.in.: promocji i produkcji muzycznej, organizacji koncertów czy zdrowia psychicznego w branży muzycznej z wieczornymi występami wykonawców związanych z wytwórnią. 33 Showcase jest wydarzeniem biletowanym.

Festiwal dla każdego - wydarzenia w większości są darmowe

10. edycja poznańskiego festiwalu Off Opera rozpoczęła się w poniedziałek, 23 września i potrwa do 4 października. Większość aktywności w ramach Off Opery jest bezpłatnych, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzone są na nie zapisy. Zgłaszać można się na stronie internetowej festiwalu lub kontaktując się bezpośrednio z organizatorami. 

Organizatorem festiwalu jest SMAK - Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Więcej informacji oraz pełen program wydarzeń dostępne są na stronie: www.off opera.pl.

AJ