Otwarte warsztaty - rozmowy o przyszłości Poznania
W otwartych warsztatach, dotyczących aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+, mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy stolicy Wielkopolski powyżej 13 roku życia. Zaplanowano kilka spotkań:
- 10 stycznia, godz. 10-13 w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44);
- 14 stycznia, godz. 9-12 oraz 15-18 w Pracowni Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy (ul. Św. Marcin 57);
- 15 stycznia, godz. 15-18 w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44).
Uczestnicy warsztatów skoncentrują się na kluczowych aspektach rozwoju Poznania, takich jak infrastruktura, ochrona środowiska, wsparcie społeczności lokalnej oraz innowacje technologiczne. To doskonała okazja, aby wyrazić swoje opinie, podzielić się pomysłami i współtworzyć strategię, która będzie kształtować przyszłość stolicy Wielkopolski. Każdy głos ma znaczenie! Będzie można pracować w grupach, brać udział w dyskusjach oraz przeanalizować aktualne wyzwania dla miasta, poszukując innowacyjnych rozwiązań. Spotkania odbywać się będą w przyjaznej, otwartej atmosferze.
Na warsztaty trzeba się zapisać - najprościej zrobić to online, wysyłając mail na adres: rmwm@um.poznan.pl. Można też zadzwonić pod numer tel.: 61 878 5695 lub zgłosić chęć udziału w spotkaniu osobiście, w sekretariacie Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej przy ul. Za Bramką 1. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Studenci, seniorzy, przedsiębiorcy - każdy może się wypowiedzieć
To nie jedyne spotkania, jakie mają miejsce w procesie aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Celem wszystkich jest poznanie opinii i sugestii różnych grup mieszkańców i ekspertów.
Cykl warsztatów zainaugurowało 26 listopada spotkanie Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, z radą miasta. Omówiono na nim kluczowe wyzwania, przed którymi stolica Wielkopolski stanie w nadchodzących latach. Rozmawiano m.in. o partycypacji społecznej, zmianach klimatycznych oraz integracji migrantów. Radni zapoznali się z przesłankami aktualizacji strategii, a także zaproponowali rozwiązania, które mogą zostać uwzględnione w nowej wersji dokumentu.
4 grudnia odbyły się warsztaty z udziałem studentek i studentów. Młodzi ludzie, studiujący w Poznaniu, wspólnie analizowali obowiązującą Strategię Rozwoju Miasta 2020+ pod kątem jej aktualności i adekwatności dla młodych. Pracowali w grupach tematycznych, odpowiadających priorytetom aktualizowanego dokumentu: silna metropolia, nowoczesna przedsiębiorczość, zielone i mobilne miasto, przyjazne osiedla oraz wspólnotowość i dialog społeczny. Propozycje i sugestie studentów obejmowały różnorodne aspekty funkcjonowania miasta.
9 grudnia miało miejsce pierwsze spotkanie Rady Mentorskiej. Jej członkinie i członkowie podzielili się swoimi pomysłami i opiniami na temat rozwoju infrastruktury miejskiej, inwestycji w edukację, nowych inicjatyw kulturalnych oraz polepszenia jakości życia mieszkańców. Dyskusja dotyczyła także zmieniającego się rynku pracy, rozwoju nowych technologii oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem i odpornością miasta.
10 grudnia odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami. Poruszyli oni kwestie współpracy biznesu z nauką, wykorzystywania sztucznej inteligencji w usługach publicznych oraz poprawy warunków rozwoju firm, w tym startupów. Podkreślono potrzebę dalszego budowania silnej, spójnej metropolii Poznań, która jest magnesem przyciągającym największych i wymagających inwestorów. Rozmawiano także o możliwościach wykorzystania potencjału zdolnych studentów i naukowców oraz nowych technologii. W tym samym dniu miało miejsce pierwsze spotkanie Rady Naukowej, na którym omawiano kluczowe zagadnienia dotyczące przestrzeni miejskiej, bioróżnorodności, ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatycznych, problemów społecznych, a także dyskutowano o roli kultury w przeciwdziałaniu kryzysom społecznym i politycznym. Część rozmów dotyczyła przestrzennego rozwoju Poznania. Zwrócono uwagę na potrzebę zintegrowania procesów planowania rozwoju miasta zarówno w kontekście przestrzennym, jak i społeczno-gospodarczym.
19 grudnia w Migrant Info Point odbyły się dwa spotkania z cudzoziemcami, prowadzone w języku ukraińskim i angielskim. Głównym tematem była "Polityka nad integracją imigrantów w Poznaniu (2023-2024)". Dyskusja skupiła się na wyzwaniach, przed którymi stają cudzoziemcy oraz propozycjach działań na rzecz poprawy ich integracji w mieście. Uczestnicy poruszyli kwestie związane z edukacją, opieką zdrowotną, wsparciem społecznym, rynkiem pracy oraz integracją kulturową, językową i prawną.
W 2025 r. zaplanowane są kolejne spotkania oraz cykl warsztatów. Więcej informacji na stronie: poznan.pl/strategia.
AW