Uniwersytet Artystyczny oraz Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu istnieje od ponad 90 lat. Jego początek wyznacza rok 1919, gdy założono w Poznaniu Szkołę Sztuk Zdobniczych, przekształcona później w Instytut Sztuk Plastycznych. W 1946 roku powstała Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Ta nazwa towarzyszyła Uczelni równo pół wieku. W 1996 PWSSP uzyskała status Akademii Sztuk Pięknych. Z dniem 7 lipca 2010 roku Akademia Sztuk Pięknych zmieniła nazwę na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Zmiany nazwy Uczelni związane były z jej ciągła ewolucja strukturalna i programowa. W ten sposób kształtowała się tradycja Uniwersytetu znajdującego się w procesie przemian Uczelni żywej, otwartej, poszukującej wartości artystycznych i intelektualnych. Ani dawniej, ani dziś w poznańskiej szkole nie dominowała jedna doktryna artystyczna, projektowa czy estetyczna. Uczelnia przy Alejach Marcinkowskiego 29 była i nadal jest miejscem spotkań różnych koncepcji wielu dziedzin sztuki: od dyscyplin klasycznych po najbardziej współczesne.
Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest instytucją ukierunkowaną na działalność promującą UAP. Istotnym elementem misji Fundacji jest propagowanie oraz podejmowanie działań organizatorskich i edukacyjnych dla rozwoju sztuk pięknych (projekty artystyczne, warsztaty, seminaria, konferencje oraz wydawane publikacje), a także integrowania środowisk związanych ze sztuką, budowanie sieci kontaktów i wymiany doświadczeń.
źródło: http://fundacja.uap.edu.pl/fundacja/o-fundacji/
Niektóre z przeprowadzonych wspólnie działań:
- "Wspólna nie znaczy niczyja - rewaloryzacja Placu Kolegiackiego" w ramach festiwalu Poznań Design Days 2015
- Poznań Design Days 2014
- "Wspólna, nie znaczy niczyja - edukacja i kultura na rzecz przestrzeni publicznej"
Zobacz także
Katedra Animacji
Katedra Animacji skupia pracownie i przedmioty obejmujące kształcenie kierunkowe dla studentów dwustopniowych studiów na kierunku ANIMACJA. Programy dydaktyczne odwołują się do tradycji animacji filmowej jak również uwzględniają współczesne media. Bazą poszukiwań i eksperymentów jest autorska forma realizacji, dla której język animacji traktowany jest jako jeden ze współczesnych środków wypowiedzi artystycznych.
Niektóre z przeprowadzonych wspólnie działań:
- "Moje miejsce" filmy dot. terenów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji
- Wystawa Myśl - Potencjał - Rozwój
Zobacz także
Pracownia Zjawisk Teatralnych
Dydaktyczny program pracowni objawia się po przez korekty do tematów pracowni a także plenery, warsztaty i udział zainteresowanych studentów w wydarzeniach kulturalnych poznania o charakterze dydaktyczno - terenowym jak spektakle teatrów alternatywnych, realizacja instalacji, działań per formatywnych w przestrzeni miejskiej. Pracownia dysponuje zapleczem technicznym i laboratoryjnym w prowadzeniu ćwiczeń i działań w terenie. Plenery w pracowni odbywają się w zaprzyjaźnionych teatrach i placówkach w Polsce a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu.
Niektóre z przeprowadzonych wspólnie działań:
- wystawa form przestrzennych zwiazanych z historycznym mostem Chwaliszewskim
- Wystawa Myśl - Potencjał - Rozwój
- koncepcje przestrzenne dotyczące festiwalu Ethnoport w Starym Korycie Warty