Spotkania z mieszkańcami "Wysp"
13 września 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Garbary 82 odbyło się trzecie spotkanie z mieszkańcami "Wysp" (Śródki, Ostrowa Tumskiego, Chwaliszewa i Zawad). Podczas spotkania Wydział Rozwoju Miasta przedstawił zestawienie problemów zgłaszanych przez mieszkańców Miasta podczas pierwszej tury spotkań na obszarach przeznaczonych do rewitalizacji, w tym również na obszarze "Wysp", wraz z dotychczasowymi działaniami, jakie Miasto prowadzi w celu ich rozwiązania. Poniżej zamieszczamy tabelę zgłoszonych problemów z zaznaczonymi kolorem szarym wierszami, które dotyczą obszaru "Wysp".
Następnie Wydział Rozwoju Miasta zaprezentował mieszkańcom stan prac nad Miejskim Programem Rewitalizacji. Zapoznano uczestników z propozycją włączenia nowych obszarów do drugiej edycji Miejskiego Programu Rewitalizacji i poproszono obecnych o opinie na temat tego wyboru.
Na przykładzie działań podejmowanych na obszarze Śródki, dyskutowano o przebiegu procesu rewitalizacji i kierunku działań związanych z poszczególnymi projektami. Ponadto mieszkańców interesowały przede wszystkim sprawy dotyczące:
- kryteriów dofinansowania modernizacji budynków mieszkalnych w ramach MPR,
- czystości i porządku na Śródce,
- obsługi komunikacyjnej Śródki oraz możliwości lokalizacji parkingu dla autokarów i punktu obsługi wycieczek,
- modernizacji przestrzeni publicznej,
- budowy Mostu Cybińskiego.
Mieszkańcy proponowali również pewne rozwiązania mające na celu zaktywizowanie ludności i rozwój gospodarczy Śródki i Chwaliszewa, jako miejsca atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów.
Pod koniec spotkania dr Krzysztof Podemski zaprezentował wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji, zebranych w opracowaniu pt."Społeczny portret Śródki" wykonanym przez firmę Q-MR Market Research.
Spotkanie zakończyło się rozmową na temat sytuacji społecznej mieszkańców Śródki i możliwości odnowy obszarów nadwarciańskich.
19 czerwca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul.Garbary 82 odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami Ostrowa Tumskiego, Śródki, Chwaliszewa, Grobli, Cytadeli i terenów nadwarciańskich w ramach rewitalizacji obszarów śródmiejskich. Na prośbę mieszkańców przedstawiciele Wydziału Rozwoju, Wydziału Urbanistyki i Architektury oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zaprezentowali prowadzone oraz planowane przedsięwzięcia Miasta na tym terenie.
Wydział Rozwoju przedstawił dotychczasowe działania w ramach rewitalizacji, a także prace prowadzone przez inne jednostki miejskie, w tym: Aquanet, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miejskich oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Prezentację przedstawiającą ww. działania zamieszczamy poniżej.
Wydział Urbanistyki i Architektury zaprezentował wyniki konkursów urbanistyczno-architektonicznych: na ul. Szyperskiej, ul. Św. Jacka na Śródce, na Chwaliszewo oraz założenia konkursów "Gazownia" i "Warta", którego ogłoszenie planowane jest na koniec czerwca br.
Miejska Pracownia Urbanistyczna omówiła projekt zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania, a w szczególności część dotyczącą kierunków zagospodarowania omawianego terenu.
Przypomniano, że projekt zmiany Studium wyłożony jest do publicznego wglądu od 29 maja do 5 lipca br., w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy ul. Prusa 3, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 14:00 i w soboty od 9:00 do 13:00.Uwagi do projektu zmiany Studium należy składać na piśmie w nieprzekraczalnym terminie do 26 lipca 2006 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.mpu.pl
W trakcie spotkania mieszkańcy przedstawili swoje postulaty, uwagi i propozycje do przedstawianych działań oraz zadeklarowali chęć częstszej partycypacji w podejmowanych przez Miasto pracach, dotyczących zagospodarowania zamieszkiwanych przez Nich terenów. Spotkanie podsumował specjalista ds. rewitalizacji dr Andreas Billert, określając je, jako bardzo pozytywny i istotny element w procesie planistycznym miasta.
28 marca 2006 r. w Szkole Podstawowej nr 40, przy ul. Garbary 82 odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami obszarów wybranych do rewitalizacji. Tematem spotkania były przyszłość i lokalne problemy Ostrowa Tumskiego, Śródki, terenów nadwarciańskich wzdłuż ul. Garbary i ul. Szelągowskiej w tym Grobli i Chwaliszewa oraz Cytadeli. Równolegle do spotkania na temat rewitalizacji trwała zabawa dla dzieci rodziców zainteresowanych tą tematyką. Dzieci budowały ratusz i malowały wymarzone ich miejsce zamieszkania. W spotkaniu uczestniczyło ok. 90 osób dorosłych i ok. 20 dzieci.
Na początku spotkania studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zaprezentowali zdjęcia przedstawiające Śródkę kiedyś i dziś. Można było zapoznać się również z pracą dyplomową magisterską Pani Joanny Paradowskiej na temat: Rewitalizacja dawnego koryta Warty w rejonie Grobli, Chwaliszewa i starego portu. Promotorami tej pracy są prof. dr hab. inż. arch Teresa Bardzińska - Bonenberg, dr inż. arch. Grażyna Kodym-Kozaczko.
Po przedstawieniu mieszkańcom idei rewitalizacji w Poznaniu oraz założeń Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania dialog z mieszkańcami poprowadził dr Andreas Billert.
Głos w dyskusji zabierali: przedstawiciele rad osiedli, reprezentanci Stowarzyszeń, fundacji, zrzeszeń (np. kupców ze Śródki)/ organizacji pozarządowych, ale najchętniej wypowiadali się sami mieszkańcy. Listę zgłoszonych przez mieszkańców problemów zamieszczamy poniżej.
Jednocześnie zostały złożone pisma Pani dr inż. arch. Gabrieli Klause oraz Pana arch. Andrzeja Maleszki dotyczące występujących na obszarze "Wysp" problemów oraz propozycji ich rozwiązania, które również zamieszczamy poniżej.
Najczęściej poruszanym tematem na spotkaniu była sprawa Śródki i terenów nadwarciańskich, jako terenów dla rozwoju turystyki i wypoczynku mieszkańców. Zgłoszono również problem, że mieszkańcy nie znają planów i zamierzeń Miasta na tym terenie. Poproszono przedstawicieli UMP o przedstawienie planowanych działań na następnym spotkaniu.
Po zebraniu niezbędnych informacji, o terminie kolejnego spotkania dotyczącym "Wysp" poinformujemy w maju.