Przechadzki po Chwaliszewie 2016

Kolejna edycja przechadzek po Chwaliszewie, Śródce i Jeżycach z cyklu kino, kawiarnia i spacer... organizowana przez Miasto Poznań, tym razem we współpracy ze Stowarzyszeniem Chwaliszewo, w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji przed nami. Wycieczki oprowadza Pani Karolina Dąbrowska (Profesjonalny Przewodnik po Poznaniu) - licencjonowany przewodnik miejski.

Udział we wszystkich wycieczkach jest bezpłatny!

CHWALISZEWO- 17 lipca i 21 sierpnia 2016
zbiórka przy koziołkach na Placu Kolegiackim, o godz. 10:00

Załączniki

Galerie zdjęć:

  • Przechadzki kino, kawiarnia i spacer... 2016
    Przechadzki kino, kawiarnia i spacer... 2016 Przechadzki kino, kawiarnia i spacer... 2016 Przechadzki kino, kawiarnia i spacer... 2016

  • PLAC KOLEGIACKI powstał w 1802 roku po rozebraniu ruin Kolegiaty Św. Marii Magdaleny. Nieistniejący już dziś, jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce, chlubił się  najwyższą w Poznaniu wieżą, która przez wiele stuleci stanowiła jeden z symboli miasta. Obecnie trwają prace archeologiczne, których celem jest identyfikacja położenia kolegiaty, której powstanie datowane jest na czas lokacji miasta. W pierwszej kolejności wykonano kwerendę archiwalną, której głównym rezultatem było odtworzenie planu kolegiaty w oparciu o dane miernicze pochodzące z opisu i planu Jana Rzepeckiego, z 1728 roku. Wykonane w dalszej kolejności odwierty geologiczne dostarczyły informacji o głębokości zalegania warstw kulturowych (dawnych poziomów powierzchni placu). Prace wykopaliskowe dostarczyły  ciekawych odkryć. Odsłonięto kolejne fragmenty zabudowy, odkryto wiele miejsc pochówku. Liczba zabytków przekroczyła już 900 sztuk i zmienia się z dnia na dzień. Równocześnie trwa konkurs na kompleksową koncepcję rewaloryzacji obszaru Placu Kolegiackiego. Podczas przechadzki 17 lipca będzie można wysłuchać relacji dr Marcina Ignaczaka, z Instytutu Prahistorii kierującego pracami archeologicznymi oraz przyjrzeć się wykopaliskom z bliska.

Galerie zdjęć:

  • Badania archelogiczne na Placu Kolegiackim
    Badania archelogiczne na Placu Kolegiackim Badania archelogiczne na Placu Kolegiackim Badania archelogiczne na Placu Kolegiackim

  • DAWNE KOLEGIUM JEZUICKIE Zespół poklasztorny zlokalizowany przy Placu Kolegiackim wzniesiono w latach 1701-1733 pod kierownictwem Jana Catenazziego. Dawniej była to  jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta Poznania. Jest to trzypiętrowy gmach w kształcie podkowy otaczający wewnętrzny dziedziniec, który od strony północnej zamyka jednopiętrowe skrzydło z barokową wieżą bramą od ulicy Koziej. Elewacja podzielona została pilastrami i gzymsami w wielkim porządku. Najstarszym elementem całej budowli jest stojący przy bramie wjazdowej spiżowy słupek, będący w rzeczywistości sercem dzwonu, który spadł z dawnej, gotyckiej Kolegiaty.

  • KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH Kościół Wszystkich Świętych został wybudowany w latach 1777 - 1783 jako ewangelicki  kościół Świętego Krzyża, po obradach Sejmu zezwalających protestantom na wznoszenie murowanych świątyń. Kościół powstał na podmokłym terenie którym niegdyś płynęła jedna z odnóg Warty, więc aby zapobiec zapadaniu się świątyni jej fundament stanowi ponad trzysta dębowych pali. Kłopoty finansowe sprawiły, że wnętrze ukończono dopiero w początkach XIX wieku.

  • STARA GAZOWNIA nieczynna gazownia miejska w zlokalizowana na dawnej wyspie Grobla. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1853 roku. Rozruch aparatury do produkcji gazu koksowniczego z węgla kamiennego nastąpił 14 listopada 1856. Doprowadzenie w 1970 roku do Poznania gazociągu dostarczającego gaz ziemny i przejście na nowe paliwo, sprawiło, że po 117 latach działalności, w 1973 roku, wygaszono gazownię, a znajdujące się na jej terenie obiekty zaczęły pełnić funkcję dystrybucyjną. Obecnie znajdują się tam jednostki techniczne i powierzchnie biurowe. Miasto rozpoczęło rozmowy związane z aktywizacją terenów, uporządkowaniem ich i wzbogacenie obszaru.
  • NOWA GAZOWNIA jest projektem kreującym nowy rodzaj przestrzeni publicznej. W tej przestrzeni kultura i edukacja są czynnikami budowania nowych więzi społecznych i inicjatyw gospodarczych.

  • POZOSTAŁOŚCI MOSTU CHWALISZEWSKIEGO Most Chwaliszewski, historyczny most drogowy na Warcie, Istniał od czasu średniowiecza na wylocie ul. Wielkiej. Po wybudowaniu w 1966r. nowego mostu Bolesława Chrobrego i decyzji o przełożeniu Warty w nowe koryto, stracił na znaczeniu. Został rozebrany w 1968 r. W jego miejscu jest dzisiaj fragment ul. Chwaliszewo. W sąsiedztwie wschodniego przyczółka mostu znajdował się Złoty Krzyż  zwany krzyżem chwaliszewskim. Obecnie stojący w tym miejscu krucyfiks pochodzi z 1945 roku. Nazwa obiektu nawiązuje do stojącego na starym moście XVIII-wiecznego krzyża ze złoconą  pasyjką. Według rozpowszechnionego poglądu, jednak bez źródłowego potwierdzenia, krzyż stoi w tym miejscu od ponad tysiąca lat, jego pierwotne pochodzenie związane jest z przyjęciem chrześcijaństwa  przez Mieszka I w 966 roku.

  • UL. CZARTORIA Na końcu ul. Czartoria, przy dawnym murze przeciwpowodziowym znajduje się Zaułek Ślepego Antka. To inicjatywa mieszkańców Chwaliszewa, którzy w ten sposób chcieli upamiętnić Antoniego Gąsiorowskiego, bohatera akcji "Bollwerk". Sabotaż przeprowadzono w 1942 roku, podpalono wtedy niemieckie magazyny. Znany jako Ślepy Antek Gąsiorowski wraz z towarzyszami akcji został aresztowany przez gestapo a następnie razem z nimi stracony.

Zwieńczeniem spaceru będzie poczęstunek i pokaz filmu ("Sen o Poznaniu") w lokalu Kawroz Club (ul.Chwaliszewo 68) oraz quiz z nagrodami z wiedzy zdobytej podczas przechadzki.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej