Pomoc społeczna

Pomoc społeczna skierowana jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z różnych form świadczeń pomocy społecznej korzysta rocznie ponad 26 tys. osób. Najczęstszymi powodami przyznania pomocy są: długotrwała lub ciężka choroba, ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Z budżetu Miasta Poznania finansowane jest funkcjonowanie 20 placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży, 7 domów pomocy społecznej z 2 filiami, 6 dziennych domów pomocy społecznej, 2 ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, ośrodka interwencji kryzysowej, 9 domów dla osób bezdomnych i uzależnionych, 9 środowiskowych domów samopomocy oraz domu samotnej matki, W placówkach tych przebywa na stałe ok. 3 tys. pensjonariuszy, w tym ponad 700 osób przebywa w domach pomocy społecznej. Najliczniejszą grupę pensjonariuszy stanowią osoby starsze (blisko 82% w wieku od 61 lat). Poza instytucjonalnymi formami pomocy społecznej wsparcie osobom potrzebującym udzielają organizacje skupiające wolontariuszy, z których część uzyskuje dotacje z budżetu Miasta na realizację swoich projektów. Najbardziej aktywne organizacje i osoby prywatne, udzielające się w wolontariacie, są nagradzane przez Miasto Poznań w corocznym konkursie "Poznański Wolontariusz Roku".

Miasto Poznań prowadzi programy pomocy skierowane do osób starszych, niepełnosprawnych, bezdomnych i z zaburzeniami psychicznymi. Podejmowane są również działania mające na celu przeciwdziałanie różnym formom wykluczenia społecznego, przemocy domowej oraz procederowi żebractwa.

Ponad 16% mieszkańców Poznaniu stanowią osoby niepełnosprawne, w większości z orzeczoną grupą inwalidztwa.

Kompleksowe wsparcie osobom zagrożonym, a często już wykluczonym społecznie, oferują także podmioty ekonomii społecznej. Od 2003 r. w Poznaniu działa Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, którego zadaniem jest tworzenie nowych i wspieranie istniejących podmiotów ekonomii społecznej. Do najbardziej znanych podmiotów należy Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka", będąca jedną z największych w Polsce organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom bezdomnym lub znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Fundacja była wielokrotnie nagradzana za liczne projekty skierowane do tej grupy osób. Rozwój ekonomii społecznej wspiera także Miasto Poznań.


Od 2009 r. w Poznaniu działa Centrum Inicjatyw Senioralnych, które podejmuje inicjatywy aktywizujące środowisko osób starszych oraz działania informacyjno-edukacyjne ukierunkowane na integrację społeczną i dialog międzypokoleniowy.


Od 2011 r. w Poznaniu działa Centrum Inicjatyw Rodzinnych, które prowadzi wiele różnych działań skierowanych do rodzin, szczególnie z małymi dziećmi.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej