Znamy wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma

Rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o.

Centrum Szyfrów Enigma - wizualizacja - grafika artykułu
Centrum Szyfrów Enigma - wizualizacja

Przetarg na wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu ogłoszono w czerwcu br. Pierwotnie na realizację inwestycji będącej wspólnym przedsięwzięciem Miasta oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zakładano kwotę w wysokości 27 465 093 zł. W ramach przetargu do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta wpłynęła 1 oferta na kwotę 29 237 100 zł. Z uwagi na to, jak ważne jest wybudowanie Muzeum Enigmy, inicjatorzy projektu postanowili zwiększyć środki na ten cel i tym samym przyspieszyć jego powstanie. Dzięki temu pierwsi zwiedzający mają pojawić się tu już w 2021 r.

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w dawnym budynku Collegium Martineum UAM. Miejsce związane jest z historią złamania Enigmy. Przed wojną stał tu gmach, w którym mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów. To w niej pracowali przyszli pogromcy słynnej maszyny szyfrującej - M. Rejewski, J. Różycki i H. Zygalski.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że jej powstanie zbliża się dużymi krokami - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Centrum nie będzie tradycyjnym muzeum. Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania Enigmy.

- Każdy zwiedzający będzie mógł podążyć śladami poznańskich kryptologów ucząc się szyfrować i odczytywać zaszyfrowane informacje, a nawet łamać wiadomości utajone różnymi metodami. W dalszych częściach ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z dziejami Enigmy - mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Wystawa składać się będzie zarówno z nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych stanowisk, jak i specjalnie opracowanych rekwizytów, które w pomysłowy sposób, bez użycia prądu elektrycznego, będą wprowadzać w świat kryptologii. Zwiedzanie indywidualne będą uzupełniać zajęcia dla grup zorganizowanych oraz otwarte wykłady.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza budynku Collegium Martineum, gdzie oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji, zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

BKPiRM/DK