XXII Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu

"Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości" - to hasło przewodnie tegorocznego Ekumenicznego Święta Biblii. To już 22. edycja tego wydarzenia - jak zwykle na poznaniaków i poznanianki czekają ciekawe spotkania i koncerty. 

Na zdjęciu trzej mężczyźni za stołem konferencyjnym - grafika artykułu
Na wszystkie wydarzenia, koncerty, spotkania XXII Ekumenicznego Święta Biblii wstęp jest wolny

XXII Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu potrwa cały tydzień - rozpocznie się w najbliższą niedzielę, a zakończy 20 października. Organizuje je Poznańska Grupa Ekumeniczna. 

-  Poznańska Grupa Ekumeniczna po raz kolejny pokazuje, że można działać ponad podziałami, podkreślając to, co łączy wszystkich chrześcijan  - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Tegoroczny program święta Biblii jest bardzo bogaty, można w nim znaleźć propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. 

Hasłem święta jest w tym roku cytat z pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: "Wszystko, co czynicie, niech się dokonuje w miłości". 

"Cytowany tekst apostoła Pawła oczekuje od nas czynów miłości wyrażających się w większej ofiarności, poświęcenia własnych sił do umacniania słabszych. W tego rodzaju aktywnej postawie można dostrzec błogosławieństwo Boże, które prowadzi do duchowego ożywienia w naszym narodzie" - czytamy w przesłaniu na Ogólnopolskie Dni Biblijne 2024, które przygotował Kościół Chrześcijan Baptystów. 

- Pragniemy, aby te słowa apostoła Pawła odnajdywały się nie tylko w przestrzeni ludzi wierzących, ale także w całej społeczności Poznania i Wielkopolski - mówi sup. ks. Sławomir Rodaszyński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. - By dotyczyły nie tylko tych, którzy co są wokół nas, ale także i całego stworzenia. 

Tegoroczne święto rozpocznie się spotkaniem "Ewangelia w mieście". W najbliższą niedzielę, 13 października, od godz. 17 w kościele św. Jana Vianneya (ul. Podlaska 10) Biblię czytać i komentować będą: ks. Marcin Kotas (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz ks. Mirosław Tykfer (Kościół Rzymskokatolicki). 

We wtorek, 15 października, o godz. 19:00 w Auli UAM zagrają i zaśpiewają muzycy z Chóru i Orkiestry Jordan, a dzień później w Pawilonie spotkają się młodzi ludzie z całego miasta, by razem porozmawiać o tym, "Czego się nie robi z miłości".

Czwartek to dzień debaty ekumenicznej. Jej temat "Chrześcijanin a sprawiedliwość klimatyczna" dotyka ważnej współcześnie kwestii zmian w środowisku naturalnym. W auli urzędu marszałkowskiego porozmawiają o tym: prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Kościół Rzymskokatolicki), ks. prof. Marek Jerzy Uglorz (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. dr Doroteusz Sawicki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz pastor Michał Prończuk (Kościół Chrześcijan Baptystów). Debatę poprowadzi ks. dr Mirosław Tykfer. 

- Debata to szansa na zwrócenie uwagi na to, że miłość nie jest tylko między mną a drugim człowiekiem, ale także między mną, a całym otaczającym nas światem - podkreśla pastor Robert Bożydaj z Kościoła Chrześcijan Baptystów. 

W piątek, 18 października o godz. 19:30 w parafii pw. św. Wojciecha rozpocznie się ekumeniczna modlitwa młodych ze śpiewami z Taizé, a tegoroczne święto oficjalnie zakończy koncert Arki Noego w kościele ewangelicko-augsburskim (ul. Obozowa 5).

XXII Ekumeniczne Święto Biblii zakończy Nabożeństwo Słowa w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła (21 października), któremu współprzewodniczyć będą: abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański i abp. Jerzy Pańkowski, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej  Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. O oprawę muzyczną zadba chór kameralny "Dysonans". 

Na wszystkie wydarzenia, koncerty, spotkania XXII Ekumenicznego Święta Biblii wstęp jest wolny.  

Poznańskie Kościoły współpracują już od ponad 40 lat. W 2002 r. współdziałanie przyjęło bardziej zorganizowaną i systematyczną formę - wspólnie przygotowywane są takie wydarzenia jak Ekumeniczne Święto Biblii czy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. 

W skład Poznańskiej Grupy Ekumenicznej wchodzą Kościoły chrześcijańskie Poznania. Są wśród nich te zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE), czyli: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoły współpracujące z PRE: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Zielonoświątkowy.

XXI Ekumeniczne Święto Biblii jest objęte Honorowym Patronatem Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, Grzegorza Ganowicza, Przewodniczącego Rady Miasta Poznania, Metropolity Arcybiskupa Sawy, Zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,  Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Rektora UAM w Poznaniu prof.dr hab. Bogumiły Kaniewskiej, Towarzystwa Biblijnego. 

AW