Przyjdź, inspiruj się i rozwijaj - nadchodzi kolejna edycja Dni Przedsiębiorczości

Co zrobić, by tworzyć zespoły i organizacje wolne od uprzedzeń? Jak odpowiedzialnie wprowadzać AI w organizacji? Czy bycia charyzmatycznym liderem można się nauczyć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczestników kolejnej, 14. edycji Dni Przedsiębiorczości. W programie wydarzenia, które będzie odbywać się 14-19 października, znalazły się konferencje, szkolenia, panele dyskusyjne, a nawet porady zawodowe dla młodzieży.

Galeria zdjęć z briefingu - grafika artykułu
Przyjdź, inspiruj się i rozwijaj - nadchodzi kolejna edycja Dni Przedsiębiorczości

Przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz poznańskich wydarzeń. Dla właścicieli firm, liderów oraz młodych adeptów biznesu to okazja, by zdobyć przydatną wiedzę, rozwijać swoje umiejętności i poszerzyć sieć kontaktów.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań wraz z gronem znamienitych partnerów. Zaplanowane konferencje są częścią Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2024, który odbywa się pod hasłem "Pasja, Motywacja, Odwaga"  oraz VII Festiwalu Empatia w Działaniu.

- To już 14. edycja wydarzenia, które nie bez przyczyny cieszy się taką popularnością w Poznaniu. Nasze miasto może pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników przedsiębiorczości, czyli liczbą firm przypadających na 1000 mieszkańców. Organizacja wydarzeń wspierających podnoszenie kwalifikacji i umiejętności biznesowych jest dla miasta niezwykle ważna, bo dobrze zarządzane, rozwijające się firmy zapewniają stabilne zatrudnienie i nowe miejsca pracy - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. 

Wydarzenia w ramach Dni Przedsiębiorczości będą odbywać się w miejskiej przestrzeni coworkingowej Plus Jeden przy ul. Za Bramką 1 (14-18 października) oraz w Branżowej Szkole I stopnia Rzemiosła Artystycznego im. gen. Władysława Andersa (19 października). Udział w konferencjach jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja na poszczególne dni.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego wydarzenia znajdują się na stronie internetowej poznan.pl/dniprzedsiebiorczosci. Można śledzić także media społecznościowe Poznań Biznes Partner, m.in. na Facebooku i Instagramie

- Wszystkie zaplanowane konferencje mają jeden wspólny mianownik - przedsiębiorczość. Czy myślimy o aktywności zawodowej w kontekście zatrudnienia na etacie czy też własnej firmie, jest ona kluczowa. W ciągu 6 dni wydarzenia będziemy skupiać się na wspieraniu umiejętności przedsiębiorczych w różnych środowiskach pracy, na docenianiu różnorodności oraz finansach i wykorzystaniu nowych technologii - wylicza Joanna Jajus. 

PROGRAM DNI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI POZNAŃ 2024

Dzień 1:

14 października Miasto Poznań zaprasza na konferencję "Lider (ka) przyszłości - Kluczowe wyzwania i dylematy".

Uczestnicy wysłuchają prelekcji na temat autentyczności w przywództwie i rozwijania umiejętności lidera oraz spojrzą na równość płci z zupełnie innej perspektywy. Dowiedzą się, w jaki sposób już od najmłodszych lat kształtują się stereotypy płciowe i jakie są ich konsekwencje - nie tylko w codziennym życiu, ale także w pracy. Porozmawiają też o tym, co zrobić, by tworzyć zespoły i organizacje wolne od uprzedzeń, w których każdy ma równe szanse na rozwój i sukces. Program dnia obejmie również panel dyskusyjny o ewolucji przywództwa oraz warsztat "Komunikacja w biznesie: Narzędzia i techniki budujące zrozumienie", który dostarczy praktycznych umiejętności do efektywnej współpracy i komunikacji w zespole.

- To przede wszystkim praktyczne wskazówki dla liderów, którzy chcą skutecznie funkcjonować w zmieniającym się świecie - podkreśla Małgorzata Makowska z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. - Stawiamy na autentyczność w przywództwie, co oznacza, że liderzy powinni być wierni swoim wartościom, a jednocześnie otwarci na zmiany i różnorodność. Jednym z ważnych tematów konferencji będzie równość płci i to, jak stereotypy kształtowane od najmłodszych lat wpływają na naszą percepcję ról społecznych i zawodowych. Zrozumienie tych mechanizmów pozwala budować bardziej sprawiedliwe i inkluzywne środowiska pracy - dodaje.

Dzień 2:

15 października, Miasto Poznań organizuje wydarzenie "Dołącz do rewolucji AI! Jak odpowiedzialnie wdrażać AI w organizacji", które skupi się na roli sztucznej inteligencji w nowoczesnym biznesie. Eksperci przedstawią wyzwania oraz kluczowe kwestie związane z wprowadzaniem AI, praktyczne zastosowania technologii oraz jej zalety. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem oraz przyszłością AI, z naciskiem na umiejętności potrzebne w erze cyfrowej transformacji.

 - Eksperci, których zaprosiliśmy, przedstawią konkretne przykłady zastosowania AI, od automatyzacji procesów biznesowych po wykorzystanie chmury obliczeniowej, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jakie korzyści mogą płynąć z tych technologii. Zwrócimy też uwagę na wyzwania, jakie niesie ze sobą cyfrowa transformacja, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa, które staje się coraz bardziej kluczowym tematem - mówi Anna Potrzebowska, koordynatorka miejskiej przestrzeni coworkingowej Plus Jeden.

Dzień 3:

16 października Miasto Poznań oraz Fundacja In_Spire zapraszają na konferencję "Lider na horyzoncie - droga do świadomego sukcesu". Gwiazdą spotkania będzie sportsmenka o światowej sławie - Maja Włoszczowska (polska kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, a także wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Polski i Europy w cross-country).

- To wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie różnorodne spojrzenia na przywództwo, rozwój osobisty i praktyczne narzędzia wykorzystywane przez liderów w życiu codziennym. Przygotowaliśmy dzień pełen inspirujących wystąpień i szkoleń, które pozwolą uczestnikom zdobyć praktyczną wiedzę i narzędzia niezbędne do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym - podkreśla Iwona Kasprzak, prezes Zarządu Fundacji In_Spire.

Dzień 4:

17 października odbędzie się konferencja "Twój czas na zmianę: od inspiracji do działania". Wydarzenie, organizowane przez Miasto Poznań oraz Centrum Integracji Kobiet NejmovirnaPL, skoncentruje się na wsparciu obywatelek i obywateli Ukrainy przebywających w Poznaniu.

- Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji doradczych w zakresie podatków, prawa, ubezpieczeń i biznesu oraz wziąć udział w motywacyjnych wystąpieniach w języku ukraińskim. Szczególnym punktem programu będzie panel dyskusyjny w języku polskim, podczas którego wiodący eksperci z międzynarodowego świata biznesu podzielą się strategiami adaptacyjnymi i wizjami przyszłości globalnej współpracy - podkreśla Anastazja Kochniewa, Prezeska fundacji NejmovirnaPL.

Dzień 5:

18 października Miasto Poznań oraz Wielkopolski Fundusz Rozwoju zachęcają do wzięcia udziału w bezpłatnym wydarzeniu pt. "Finanse dla biznesu". W programie przewidziane są panele dyskusyjne, szkolenie, usługi doradcze, dostęp do specjalistów ds. finansowania i konsultantów biznesowych.

- To właśnie podczas tego wydarzenia przedsiębiorcy będą mieć tę rzadką okazję bezpośredniego spotkania z wszystkimi ważnymi podmiotami, które oferują środki publiczne na cele obrotowe oraz inwestycje, a także wsparcie pozafinansowe, tj. konsultacje biznesowe, w tym prawne i podatkowe - mówi Wojciech Marcinkiewicz, prezes Zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. - Na uczestników konferencji czekają m.in. sesja z newsami o trwających naborach wniosków o finansowanie projektów, debata z praktykami biznesu i ekonomistami, szkolenie z ekspertami ds. międzynarodowych zamówień publicznych, wartościowy networking oraz bezpłatne usługi doradcze kilkunastu instytucji otoczenia biznesu z dostępem do specjalistów ds. finansowania i konsultantów biznesowych.

Dzień 6:

19 października Miasto Poznań oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży zapraszają na "Zawodową sobotę".

- To wspaniała okazja dla młodzieży, aby poznać fascynujący świat rzemiosła artystycznego i zainspirować się przyszłymi ścieżkami kariery - mówi Bogna Frąszczak, dyrektorka Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.

Wydarzenie adresowane jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i przewiduje możliwość uczestniczenia w zajęciach w pracowniach Branżowej Szkoły I stopnia Rzemiosła Artystycznego im. gen. Władysława Andersa. Podczas zajęć młodzież będzie mogła spróbować swoich sił w jednym z wybranych przez siebie zawodów: zdobnik ceramik, kowal, złotnik jubiler, fotograf, technik renowacji elementów architektury. Otwarta będzie również pracownia witrażu. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje na stronie www.cdzdm.pl oraz w mediach społecznościowych CDZdM.

AJ/ WDGiR