Sukces rekrutacji do szkół średnich

Tegoroczna rekrutacja była dla samorządów trudnym zadaniem - szkoły podstawowe w czerwcu skończyło półtora rocznika. Dzięki współpracy Miasta z Powiatem Poznańskim nabór do szkół średnich przebiegł bezproblemowo. Przygotowano 14 252 miejsca - w tym aż 12 207 w Poznaniu.

Na zdjęciu dwóch mężczyzn siedzących za stołem konferencyjnym - grafika artykułu
Dzięki współpracy Miasta z Powiatem Poznańskim nabór do szkół średnich przebiegł bezproblemowo

- Postawiono przed nami, jako samorządem, trudne zadanie, ale poradziliśmy sobie z nim. W tym roku, w wyniku kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich lat, półtora standardowego rocznika kończyło szkoły podstawowe. Współpracując z Powiatem Poznańskim udało nam się wypracować takie rozwiązania, które pozwoliły zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie większej liczby absolwentów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Dzięki uruchomieniu nowych klas każdy poznański uczeń znalazł miejsce w szkole średniej.To ogromny sukces - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Wspólne rozwiązanie zostało wypracowane w porozumieniu z siedemnastoma gminami powiatu poznańskiego, a także Śremem, Szamotułami, Obornikami i Skokami. Zaplanowano uruchomienie 392 oddziałów - klas: 213 w liceach ogólnokształcących, 129 w technikach i 50 w branżowych szkołach I stopnia. Ostatecznie po rekrutacji podstawowej i uzupełniającej okazało się, że wystarczy uruchomić łącznie 377 oddziałów: 208 w liceach ogólnokształcących, 125 w technikach oraz 44 w branżowych szkołach I stopnia.

Szkołę podstawową w tym roku w Poznaniu ukończyło 7562 uczniów. Natomiast w powiecie było 7152 absolwentów. W placówkach w stolicy Wielkopolski naukę rozpocznie 11 048 a w powiecie - 1416 uczniów. Z przygotowanych w Mieście i powiecie 14 252 miejsc wykorzystane zostały 12 464. 

W ofercie rekrutacyjnej na rok szkolny 2023/2024 Poznań przygotował 12 207 miejsc. To ponad 4500 więcej niż absolwentów, którzy ukończyli w tym roku szkołę podstawową w stolicy Wielkopolski. Wspólna oferta Miasta i Powiatu obejmowała 14 252 miejsca - 7188 w liceach ogólnokształcących, 5031 w technikach oraz 2033 w branżowych szkołach I stopnia. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu. Zaznaczyć należy, że w ofercie rekrutacyjnej przewidziano miejsca również dla potencjalnych kandydatów napływających z innych powiatów.

Po zakończeniu dwóch etapów rekrutacji, bez szkoły znalazło się niespełna 500 osób, na które czekało ponad 800 miejsc. Na tym etapie to dyrektorzy poszczególnych placówek decydowali o przyjęciu - na podstawie wyników ucznia oraz możliwości szkoły. Do tej pory do Wydziału Oświaty UMP nie wpłynęły sygnały, żeby jakikolwiek kandydat pozostał bez miejsca w placówce. 

-  Mieliśmy świadomość jak ogromne wyzwanie stoi przed nami. W tegorocznym naborze do szkół ponadpodstawowych było o 50% więcej uczniów niż w latach poprzednich. Nie mogliśmy zostawić naszych mieszkańców bez pomocy w tej trudnej sytuacji - podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. - Choć w powiecie poznańskim mamy swoje szkoły, to nadal wiele poznańskich placówek jest bardzo atrakcyjnych edukacyjnie dla uczniów. Dlatego zdecydowaliśmy o wspólnym sfinansowaniu dodatkowych miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces. To kolejny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać, łącząc samorządowe siły. Absolwenci podstawówek znaleźli swoje miejsca i już od poniedziałku rozpoczną naukę - dodaje.

Dodatkowe pieniądze na więcej klas

Aby możliwe było utworzenie dodatkowych miejsc, Rada Metropolii Poznań przyjęła uchwałę, ustalającą dodatkową składkę członkowską. 23 samorządy (powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) zgodziły się, że te fundusze trafią na organizację finansowania zwiększonej liczby miejsc w liceach i technikach przez najbliższy, kluczowy rok szkolny. 

Zarząd Metropolii zobowiązał się do końca roku 2023 opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030.

- Jesteśmy w trakcie opracowywania planu na najbliższe lata. Sytuacja oświaty w Polsce nie jest zadowalająca, dlatego naszymi decyzjami staramy się poprawić losy nauczycieli i uczniów chociaż na naszym lokalnym poziomie. Do końca tego roku przygotujemy gotowy plan finansowania oświaty do 2030 roku - mówi Jacek Jaśkowiak. 

Rekrutacja 2023/2024

W rekrutacji największą popularnością cieszyły się: XXVIII LO, XV LO, XXXI LO, IV LO. Wśród najpopularniejszych oddziałów w tegorocznej rekrutacji znalazły się:

  • XV Liceum Ogólnokształcące - klasa biologiczno-językowa
  • Technikum Komunikacji - technik programista
  • XV Liceum Ogólnokształcące - klasa psychologiczno-pedagogiczna
  • Technikum Łączności - technik programista
  • IV Liceum Ogólnokształcące - klasa medyczna

Nabór do szkół średnich rozpoczął się w połowie maja. Kandydaci mogli wybrać maksymalnie 4 szkoły z Poznania i 4 szkoły z Powiatu Poznańskiego, odpowiadające ich zainteresowaniom (szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej). Nie było ograniczeń w przypadku liczby klas. Rekrutacja zakończyła się 11 sierpnia. 

Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej mógł zdecydować się na następujące typy szkół ponadpodstawowych: 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz 3-letnia branżowa szkoła I stopnia.

Nauka w dwóch pierwszych typach szkół kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

PD