Srebrne Pieczęcie dla poznańskich lekarzy

Profesorowie Tomasz Kotwicki oraz Jacek Kruczyński z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odebrali z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta, Srebrne Pieczęcie.Wyróżnienia zostały wręczone w czwartek podczas gali  z okazji 100-lecia rozpoczęcia działalności pierwszej w Polsce kliniki ortopedycznej.

Galeria zdjęć przedstawia galę z okazji 100-lecia rozpoczęcia działalności pierwszej w Polsce kliniki ortopedycznej. - grafika artykułu
Srebrne Pieczęcie dla poznańskich lekarzy

Srebrna Pieczęć Miasta Poznania jest przyznawana osobom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kotwicki jest kierownikiem Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W ramach placówki operuje i organizuje pracę zespołu specjalistów, wykonując unikatowe w skali kraju operacje z zakresu deformacji kręgosłupa oraz wrodzonych wad ubytkowych kończyn u dzieci. Był inicjatorem i pierwszym prezesem powołania nowego medycznego ogólnopolskiego towarzystwa naukowego - Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej, działającego dla podnoszenia jakości opieki nad dziećmi i młodzieżą z problemami ortopedycznymi. Ma na swoim koncie wiele artykułów naukowych.

- Troska o dziecko jest podstawowym sprawdzianem człowieczeństwa. Dlatego działalność kierowanej przez pana profesora Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej jest szczególną misją, której celem jest wsparcie właśnie tych najbardziej delikatnych i wrażliwych spośród naszej poznańskiej społeczności. To bardzo szlachetne i odpowiedzialne zadanie, ale też bardzo ciężka praca, za którą jako poznanianki i poznaniacy darzymy państwa ogromnym szacunkiem i wdzięcznością - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

W trakcie uroczystości Srebrną Pieczęć otrzymał także prof. dr hab. n. med. Jacek Kruczyński, kierownik Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. To opiekun zespołu, który opracował i wprowadził innowacyjną polską endoprotezę stawu biodrowego, a także autor ponad 160 prac naukowych. Kierowana przez profesora klinika jest jednym z wiodących ośrodków w kraju w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej kończyny dolnej.

- Jako poznanianki i poznaniacy jesteśmy dumni, że kierowana przez pana profesora klinika jest tak ważnym punktem na medycznej mapie Polski i stanowi wyróżniający się ośrodek leczenia schorzeń narządu ruchu. Jestem przekonany, że państwa sukces na tym polu, jest także sukcesem wszystkich osób, które trafiają pod opiekę Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii. Gratuluję zatem ogromu osiągnięć - pionierskich i innowacyjnych przedsięwzięć w dziedzinie ortopedii, wielu innowacyjnych pomysłów przyczyniających się do jeszcze lepszego diagnozowania i leczenia schorzeń, zasług na niwie społecznej, najwyższych odznaczeń, międzynarodowego uznania, a w sposób szczególny - ogromnego zaufania, jakim darzą pana pacjenci i pacjentki z Poznania, Wielkopolski oraz całego kraju - zaznaczył Jacek Jaśkowiak.

Z okazji jubileuszu prezydent Poznania wręczył także listy gratulacyjne dr. n. med. Przemysławowi Daroszewskiemu - dyrektorowi Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, prof. dr. hab. n. med. Łukaszowi Kubaszewskiemu - kierownikowi Kliniki Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych, prof. dr. hab. n. med. Markowi Jóźwiakowi - kierownikowi Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, prof. dr. hab. n. med. Leszkowi Romanowskiemu - kierownikowi Kliniki Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki oraz dr. hab. n. med. Tomaszowi Trzeciakowi - kierownikowi Kliniki Ortopedii i Traumatologii. 

Pierwsza w Polsce klinika ortopedii została otwarta w stolicy Wielkopolski w 1923 roku, w ramach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego. Stało się to możliwe dzięki staraniom profesora Ireneusza Wierzejewskiego, zakończonych podpisaniem umowy pomiędzy Uniwersytetem Poznańskim a Zarządem Zakładu Ortopedycznego im. Bronisława Saturnina Gąsiorowskiego. To ważne wydarzenie przyczyniło się do wprowadzenia nowatorskich metod terapeutycznych i rozwoju polskiej ortopedii.
JZ