Prezydent spotkał się z mieszkańcami Umultowa

Przebudowa ulicy Umultowskiej, uspokojenie ruchu i bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły - te tematy najczęściej poruszali mieszkańcy i mieszkanki Umultowa podczas wtorkowego spotkania z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania.

Na zdjęciu prezydent Poznania rozmawiający z mieszkanką Umultowa - grafika artykułu
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się z mieszkańcami Umultowa

Pojawił się też temat ulicy Umultowskiej i bezpieczeństwa dzieci, które dochodzą nią do pobliskiej szkoły. Obecnie trwa opracowywanie projektu budowlanego dla odcinka ul. Umultowskiej od ul. Krygowskiego do ulicy Ślazowej. 

-  Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze i jestem zdeterminowany, by je poprawić - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To oczywiste, że nie przebudujemy całej Umultowskiej od razu. Możemy jednak wypracować inne rozwiązania, by było bezpieczniej - tak, jak robimy to w innych częściach Poznania. Porozmawiamy na ten temat z policją i strażą miejską.

Dużo dyskusji wzbudził także odcinek ul. Umultowskiej od ul. Ślazowej do ul. Widłakowej. Opracowana została już dla niego dokumentacja techniczna, zostanie utwardzony z wykorzystaniem m.in. płyt ażurowych.

- Ten odcinek od Ślazowej do kościoła pierwotnie planowany był jako późniejszy etap przebudowy ulicy - podkreślał Rafał Sobczak, przewodniczący Rady Osiedla Umultowo. -  Ale udało nam się wspólnie z Miastem znaleźć inne rozwiązanie. Ten fragment będzie wykonany w pierwszym etapie, jeszcze w tym roku.

Zarząd Dróg Miejskich utwardza nawierzchnie w systemie płyt ażurowych w całym mieście. Dla Osiedla Umultowo naliczone zostały środki finansowe w najwyższej wysokości, ze względu na dużą liczbę nawierzchni, które takiego rozwiązania wymagają. Nie wszystkie ulice mogą zostać jednak utwardzone w ramach programu. Mogą to być tylko te, na których występują grunty przepuszczalne, zapewniające miejscową retencję wody. Kolejnym ważnym warunkiem jest brak zaplanowanej w najbliższej perspektywie budowy kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej.

Podczas spotkania mowa była również o zagospodarowaniu okolicy szkoły.

- Powinno być ono zgodne z projektem, także jeśli chodzi o liczbę drzew - wyjaśniał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Budowa szkoły była ogromną inwestycją, z której dziś mogą korzystać dzieci - i to jest najważniejsze.

Inwestycje na Umultowie 

Osiedle Umultowo położone jest w północnej części miasta, oficjalnie zameldowanych jest tam niemal 4,4 tysiąca mieszkańców. W ciągu ostatnich lat w tym rejonie wiele się zmieniło - zwłaszcza, jeśli chodzi o stan ulic. 

Trwa przebudowa ulic Rubinowej i Ametystowej na Umultowie, dzięki której mieszkańcy zyskają wygodny dojazd do swoich domów. W ramach tego zadania wykonana została już także nowa kanalizacja deszczowa w ul. Miętowej. Przed rozpoczęciem inwestycji osiedlowe ulice Rubinowa i Ametystowa były nieutwardzone, brakowało chodników i odpowiedniego odwodnienia. Po przebudowie zyskają nową nawierzchnię z kostki - na odcinku ok. 520 metrów. Jezdnia będzie miała pięć metrów szerokości, a dla pieszych przewidziane są szerokie na dwa metry chodniki. Ulice zyskają również nowe oświetlenie, odwodnienie i kanał technologiczny. 

W ubiegłym roku także ulica Mleczowa - jako kolejna na Umultowie zyskała solidną i wygodną nawierzchnię. Zbudowano także kanalizację deszczową. Poprawiło się też bezpieczeństwo - zmodernizowana droga znalazła się w strefie zamieszkania, a piesi mają tam pierwszeństwo przed pojazdami.

Utwardzone zostały również: ul. Spokojna, ul. Bursztynowa (pierwszy odcinek), ul. Anyżowa i ul. Wrotyczowa. W tym roku w planach są jeszcze: ul. Bursztynowa (kontynuacja) oraz ul. Umultowska (od ul. Widłakowej do ul. Ślazowej).

Największą inwestycją ostatnich lat na Umultowie była jednak nowa szkoła. Zespół szkolno-przedszkolny stanął w 2018 roku u zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej. W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa nr 93 i Przedszkole nr 193. Budowa zespołu rozpoczęła się w maju 2017 roku i trwała 15 miesięcy. W trzykondygnacyjnym budynku są 24 sale lekcyjne oraz 6 oddziałów przedszkolnych (sale do zajęć z łazienkami). Do tego świetlica, biblioteka, czytelnia oraz przestronny hol z łącznikiem. Uczniowie mają też do swojej dyspozycji nowoczesną salę gimnastyczną oraz wielofunkcyjne boisko i plac zabaw. 

Przy okazji budowy szkoły przeprowadzono też prace na pobliskich ulicach. Na Zagajnikowej  powstał chodnik, a na ul. Ślazowej ułożono nawierzchnię z płyt ażurowych.

AW