Poznanianka pełnomocniczką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Anna Rutz jest absolwentką filologii germańskiej i stosunków międzynarodowych na UAM. Prowadzi warsztaty z zakresu dostępności przestrzeni publicznej oraz wydarzeń kulturalnych, a także z zakresu komunikacji z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
Na co dzień działa w obszarze szeroko pojętej dostępności, zarówno tej architektonicznej, jak i komunikacyjnej oraz informacyjnej. Zabiega, by osoby o różnym stopniu sprawności miały równy z innymi dostęp do usług i życia społecznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak i w Poznaniu.
Jest kierowniczką Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UAM, które oferuje wiele usług i rozwiązań. Bezpośrednia pomoc dla studentów z niepełnosprawnościami opiera się na m.in. usługach asystentów: dydaktycznego lub tłumacza.
Asystent dydaktyczny towarzyszy osobie z niepełnosprawnościami i pomaga w różnych czynnościach na uczelni. W praktyce oznacza to np.. wsparcie w dotarciu na zajęcia, przemieszczaniu się między salami i budynkami uczelni oraz pomoc w tworzeniu notatek z zajęć.
Wsparcie asystentów-tłumaczy kierowane jest głównie do studentów z trudnościami poznawczymi, psychicznymi lub neurologicznymi. Osoby te spotykają się z nimi 2-3 razy w tygodniu i pomagają zorganizować proces nauki. Wspólnie aktualizują wiedzę, ustalają, co w danym tygodniu trzeba przygotować na zajęcia, czy są zaliczenia, egzaminy albo jakich formalności związanych z życiem akademickim należy dopełnić.
AM/AW