Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024

"Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" dostał wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024. To kompleksowy projekt upraszczania języka urzędowego, m.in. przy pomocy nowoczesnych technologii.

Zdjęcie przedstawia grupę osób pozujących do zdjęcia. - grafika artykułu
Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024

Konkurs odbył się już po raz piąty. Kapituła wyłoniła zwycięskie samorządy, które mogą pochwalić się pomysłowością, otwartością oraz innowacyjnością przeprowadzonych działań. Projekt "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" został wyróżniony w kategorii "Duże miasta". 

Komunikacja między urzędem a mieszkańcami powinna być w pełni zrozumiała i nieskomplikowana - to idea stojąca za wyróżnionym przedsięwzięciem. Miasto zaprosiło do współpracy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.  

W ramach prac nad projektem językoznawcy z UAM przeanalizowali ponad 200 pism urzędowych. Dla pracowników urzędu miasta zorganizowano szkolenia z prostego języka, a także stworzono poradnik zawierający zbiór cennych wskazówek, które mogą wykorzystać  w codziennej pracy.  

Ciekawym narzędziem jest też platforma "Proste Pismo", którą stworzyli programiści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Jest ona z jednej strony bazą tekstów urzędowych, z drugiej zaś działa jak słownik sugerujący prostsze zamienniki skomplikowanych fraz.

Jednym z kluczowych efektów współpracy było również otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - "Prosty język w instytucjach publicznych". W sobotę, 8 czerwca w Salonie Mickiewicza na ul. Fredry 10, odbędzie się już druga uroczysta konferencja kończąca tegoroczną edycję studiów. Podczas niej zostaną wygłoszone referaty studentów, którzy podzielą się tym, w jaki sposób prosty język funkcjonuje w ich instytucjach.  

Innowacyjny Samorząd 2024

W kategorii "Województwa" 1. miejsce zajęło woj. zachodniopomorskie za projekt "Matematycznie zakręceni". Wśród powiatów najwyższy stopień podium zajął Powiat Pilski za "Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży - nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych".

W kategorii "Duże miasta" 1. miejsce zajęła Bydgoszcz za wdrożenie  "Bazy Zarządzania Energią - bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich". Wśród gmin miejskich zwyciężyła Zduńska Wola za "Powszechną naukę programowania w Zduńskiej Woli", z kolei najwyższy stopień podium w kategorii "Gminy wiejskie" przypadł gminie Brzozie za projekt. "Kultura hybrydowa 3.0 - stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu". 

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli redakcji PAP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

JZ

Załączniki