Poznań pamięta o prawach człowieka

10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji ważne budynki w całym Poznaniu - w tym urząd miasta przy placu Kolegiackim - zostaną po zmroku podświetlone na zielono.

Na zdjęciu plac Koegiacki, dziedziniec podświetlony na zielono - grafika artykułu
W niedzielę budynek urzędu miasta rozświetli się na zielono

Poza urzędem miasta zielenią rozjaśnią się również fontanna na placu Wolności, Centrum Inicjatyw Rodzinnych w budynku Arkadii oraz Centrum Kultury Zamek.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka upamiętnia ogłoszenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku przez ONZ. W tym roku będzie to 75. jubileusz tego wydarzenia. Święto promuje równość, sprawiedliwość i godność dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego, zachęcając do działań na rzecz ochrony i poszanowania niezbywalnych praw ludzkich.

- Podświetlenie urzędu miasta na zielono ma przyciągnąć uwagę do problematyki związanej z łamaniem praw człowieka, z brakiem pokoju - wyjaśnia Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej. - Prawa człowieka wciąż są łamane w wielu miejscach świata. Dzień Praw Człowieka jest świetną okazją do refleksji na temat stojących przed nami wyzwań w obszarze ich przestrzegania. Konieczność przypominania o wartościach nadrzędnych, jak godność każdego człowieka, szacunek i sprawiedliwość społeczna pokazuje ogromne zróżnicowanie dzisiejszego świata i nieoczywiste podejście do wartości ludzkiego życia.

10 grudnia to także dzień poświęcony orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy walczą o zapewnienie praw innych. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych.

AW