Nowy zbiornik retencyjny w Kiekrzu gotowy

Retencjonowanie wody jest coraz ważniejszym zadaniem współczesnych miast. W Poznaniu zakończyła się inwestycja, dzięki której na osiedlu Kiekrz powstał nowy zbiornik magazynujący deszczówkę i wody roztopowe.

Zdjęcia z briefingu przy zbiorniku retencyjnym w Kiekrzu z Mariuszem Wiśniewski, zastępcą prezydenta Poznania i Grzegorzem Ganowiczem, przewodniczącym Rady Miasta - grafika artykułu
W Poznaniu zakończyła się inwestycja, dzięki której na osiedlu Kiekrz powstał nowy zbiornik magazynujący deszczówkę i wody roztopowe

- Ze względu na zmieniający się klimat takie inwestycje są bardzo potrzebne. Budowa zbiornika w Kiekrzu ma łagodzić negatywne skutki tych zmian. Dzięki niemu budynki i ulice nie będą zalewane, a gromadzona woda będzie mogła być wykorzystywana w okresie, gdy będzie jej brakowało. Inwestycja wpisuje się w założenia "Miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu dla miasta Poznania" - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

FILM

- Retencja jest jednym z elementów owego planu, który w Poznaniu został przyjęty w 2019 roku. Ta inwestycja jest szersza niż budowa samego zbiornika, bo przy okazji została zrewidowana przedsięwzięcie inwestycja oczekiwane przez mieszkańców Kiekrza - dodaje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania

Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., a w trakcie letnich opadów zbiornik retencyjny zapełnił się wodą. W kolejnych tygodniach wykonawca inwestycji koncentrował się na robotach związanych z infrastrukturą towarzyszącą, taką jak chodniki i ławki dla spacerowiczów oraz dojazd dla obsługi technicznej. Wszystkie te prace zostały już zrealizowane. Odbyły się już także odbiory.

Zbiornik na deszczówkę i wody roztopowe powstał w rejonie ulic Kierskiej, Sanatoryjnej i Sztormowej. Jego pojemność to ok. 3000 metrów sześciennych. Lokalizacja miejsca retencji w tej części Poznania minimalizuje zagrożenie zalewania położonych niżej budynków i ulic, które występowało podczas ulewnych deszczów. Nowy zbiornik pomaga także zabezpieczyć okolicę przed podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów pobliskiej rzeki Samicy Kierskiej.

Wykonawca zajmował się nie tylko wykopaniem i odpowiednim wzmocnieniem samego zbiornika. Wcześniej przebudował dotychczasowy kolektor odprowadzający wodę, który był już w złym stanie technicznym. Wykonany został również dodatkowy kolektor dla awaryjnego zrzutu wody w trakcie prac konserwacyjnych. Doprowadzono do prawidłowego stanu technicznego także pozostałą infrastrukturę towarzyszącą zbiornika. Należy tu wymienić m.in. renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które przed pracami nie spełniały już swoich funkcji. Ponadto przed dopływem wód do zbiornika zamontowane zostały urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia stałe.

Uzupełnieniem całej inwestycji jest infrastruktura dla mieszkańców. Spacerowicze mogą dotrzeć nad zbiornik od strony ul. Kierskiej. Przygotowane zostały chodniki, oświetlenie i ławki, na których można odpocząć. Wybudowano  także plac serwisowy, który przeznaczony jest dla obsługi zbiornika retencyjnego.

Inwestycja zyskała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania "Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska".

Wykonawcą była spółka WUPRINŻ, która prowadziła zadanie w trybie "projektuj i buduj" - opracowała dokumentację techniczną, a później wybudowała zbiornik wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. 

PIM, RB