Nowy SOR Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego
Pierwsza część budowy została już zakończona. Powstały dwa budynki - w jednym z nich mieścić się będzie m.in. szpitalny oddział ratunkowy (SOR), w drugim - inne oddziały. Oficjalnie otwarto je w czwartek, 4 kwietnia.
Budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego - centrum medycyny interwencyjnej (etap I CZSK) Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2021 r. Placówka powstaje na terenie przekazanym Uniwersytetowi przez Miasto Poznań.
To złożona inwestycja, w którą zaangażowane są Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny (wcześniej: szpital im. Heliodora Święcickiego). Jej całkowita wartość wynosi 860 mln zł.
Budowa podzielona jest na etapy. Docelowo do 2025 roku na Grunwaldzie ma powstać szpital składający się z 5 modułów połączonych łącznikami. Pierwsze dwa z nich są już gotowe. To szpitalny oddział ratunkowy (SOR) razem z blokiem operacyjnym (15 sal) oraz oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii. Z nim połączony jest drugi budynek, w którym znajdą się oddziały zabiegowe. Na dachu zaplanowano lądowisko przeznaczone dla helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzięki połączeniu go z SOR-em pacjenci otrzymają szybszą diagnostykę, a nagłe przypadki będą mogły być skuteczniej leczone.
Wkrótce mają też powstać trzy kolejne moduły, w których mieścić się mają szpitalne oddziały wielospecjalistyczne - prace przy ich budowie już trwają i są zaawansowane. W nich zaplanowano również część diagnostyczną, ambulatoryjną, laboratorium i aptekę szpitalną.
To do tych pięciu budynków do 2026 roku przeniesiona ma być działalność lecznicza z zabytkowych obiektów szpitalnych przy ul. Długiej, Grunwaldzkiej i częściowo Przybyszewskiego.
- Będziemy też wspierać Uniwersytet Medyczny w kwestii przeniesienia pacjentów z oddziałów w Szpitalu Jonschera, by zwiększyć tam liczbę miejsc dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi, a także w rozbudowie dedykowanych im oddziałów w tej placówce - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Do dyspozycji lekarzy będzie wówczas ok. 500 łóżek. Zarówno dla nich, jak i dla pacjentów różnica będzie jednak kolosalna - znacząco poprawią się bowiem możliwości i komfort leczenia. Z zabytkowych budynków lekarze przejdą do nowoczesnych sal na miarę XXI wieku. Stworzone zostanie także zaplecze dydaktyczne, które zapewni doskonałe warunki kształcenia kolejnych pokoleń kadry medycznej.
Wykonawcą jest Warbud - spółka ma doświadczenie w stawianiu placówek medycznych, wcześniej pozyskała kontrakt na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z wyposażeniem. To jeden największych szpitali pediatrycznych w Polsce.
Koncepcja architektoniczna CZSK oparta jest o współczesne standardy projektowania obiektów szpitalnych. Przygotowali ją architekci z warszawskiej pracowni Archimed. To biuro architektoniczne, które specjalizuje się w projektowaniu budynków dla służby zdrowia.
Niska zabudowa sprawi, że budynek będzie dobrze wpasowywał się w przestrzeń osiedla.
Równocześnie modułowe bloki zapewnią optymalne wykorzystanie przestrzeni i efektywny układ ciągów komunikacyjnych. Dzięki temu działalność operacyjna i zabiegowa będą skumulowane w jednym miejscu, a drogi dla ruchu ambulatoryjnego i szpitalnego nie będą się krzyżować.
Pokoje chorych będą 2-łóżkowe z własnym węzłem sanitarnym, możliwe jest też rozwiązanie, w którym dwie sale chorych będą miały łączoną łazienkę. Na każdym oddziale mieściły się będą również pokoje 1-osobowe. Koncepcja szpitala zakłada także przestrzeń, w której pacjenci będą mogli spotykać się z rodzinami podczas odwiedzin. Takie podejście umożliwia nie tylko stworzenie nowoczesnego obiektu pod względem medycznym, ale także zapewni komfortowe warunki pobytu.
AW