Nowe skrzydło szpitala im. W. Degi rośnie w oczach
![Na zdjeciu prezydent Poznania przy mikrofonie - grafika artykułu](/mim/oswiata/pictures/obrazek,pic1,1016,240193,423141,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Rozbudowa szpitala to ogromny krok w kierunku rozwoju tej placówki. Pozwoli na zwiększenie dostępności usług oraz wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które poprawią komfort i efektywność leczenia oraz rehabilitacji.
- To pierwsza od ponad 70 lat tak duża inwestycja na terenie naszego szpitala - mówił dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi. - Bardzo mnie ona cieszy, ponieważ jesteśmy wiodącym ośrodkiem w zakresie ortopedii dziecięcej. Obecnie jesteśmy jednym z niewielu szpitali w Polsce, w których blok operacyjny pracuje od godz. 7 rano aż do do 19. A mimo to nadal wielu pacjentów oczekuje na nasze świadczenia.
Budowa nowego skrzydła rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku, a do końca 2024 r., planowane jest zakończenie prac konstrukcyjnych do poziomu "+2".
- Zawsze zachwycamy się nowoczesnym sprzętem szpitalnym, dobrze przystosowanymi budynkami - podkreślała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. - Ale trzeba pamiętać, że budynki to tylko obiekty materialne. W nich musi być dusza: pasja, z jaką pracownicy oddają się pacjentom. Dziękuję personelowi i dyrekcji szpitala za ogromne zaangażowanie.
Dzięki wzniesieniu nowego skrzydła szpital będzie mógł zaopiekować się pacjentami kompleksowo: od udzielenia porady specjalistycznej, poprzez wykonanie zabiegu, na rehabilitacji kończąc.
- Powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, to nic nie powiedzieć - przyznała Izabela Leszczyna, minister zdrowia. - Myślę, że profesor Wiktor Dega byłyby dziś nie tylko dumny, ale i szczęśliwy. Dumny z tego, że kontynuujecie jego wspaniałą tradycję ortopedii i rehabilitacji. I szczęśliwy, ponieważ dbacie przy tym o radość i uśmiech dzieci. Za to szczególnie chciałabym podziękować.
W maju budynek został oddany w stanie surowym zamkniętym, co umożliwia dalsze prace nad jego wyposażeniem.
- Jestem dumny z poznańskich szpitali, bo naprawdę mamy się czym pochwalić - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Szpital im. profesora Degi jest jednak dla mnie miejscem wyjątkowym, ponieważ trafiałem tu wielokrotnie po kontuzjach sportowych. Widziałem na własne oczy, jak dobrze są tu traktowani pacjenci i z jakim zaangażowaniem pracuje personel. Dziękuję za państwa działania i obiecuję, że będziemy razem dalej zabiegać o kolejne środki na rozbudowę szpitala. Widać, że ta współpraca przynosi efekty.
Na poziomie -1 nowego budynku znajdą się: laboratorium analityczne, szpitalna apteka, Dział produkcji i zaopatrzenia ortopedycznego oraz centralna sterylizacja. Parter będzie miejscem na gabinety lekarskie i kwalifikacyjne, poradnie szpitalne oraz pracownie: RTG, USG, EMG i ENG, a także pracownię leczenia bólu. Zlokalizowane tam zostanie również centralne laboratorium oraz punkt zaopatrzenia.
Na pierwszym piętrze zaplanowano blok operacyjny z siedmioma specjalistycznymi salami oraz z mieszczącą 10 łóżek salą wybudzeń. Będzie tam także sala intensywnej opieki pooperacyjnej na 2 łóżka dla dzieci oraz tyle samo dla dorosłych. Drugie piętro zajmie Oddział ortopedyczny dziecięcy (który mieścić się będzie również na trzecim piętrze) oraz taras widokowy z zielenią dla pacjentów i ich opiekunów.
Na każdej kondygnacji przewidziano zaplecza socjalne, odpowiednie do liczby osób pracujących w danej części szpitala oraz ich potrzeb. Na piętrach, gdzie zlokalizowane są strefy ogólnodostępne, zaprojektowano toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Dodatkowo powstanie nowy, liczący około 80 miejsc parking dla pacjentów szpitala - z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.
Zintegrowanie nowego skrzydła z istniejącym budynkiem rehabilitacji poprzez specjalnie wybudowany łącznik umożliwi chorym korzystanie z szerokiego zakresu terapii w jednym miejscu.
Przy szpitalu działa już Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci. To nowa inwestycja, której koncepcja powstała już w czerwcu 2019 roku. Wtedy rozpoczęły się prace modernizacyjne, w wyniku których w powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Do tej pory udzielono w nim pomocy tysiącom młodych pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Na parterze znajduje się Laboratorium Chodu, rejestracja, poczekalnia i szatnia dla pacjentów. Na pierwszym piętrze - sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Na drugim piętrze powstało pomieszczenie dla rodziców, z podglądem na salę rehabilitacyjną. Są tam również gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynki. W rozbudowanym Centrum realizowany jest program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Skierowany będzie do dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi.
AW
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/oswiata/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/oswiata/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/oswiata/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/oswiata/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)