Najlepsze polskie chóry w Poznaniu
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza to najważniejsze chóralne święto w Polsce. Jego ideą jest konfrontacja zwycięzców najstarszych polskich konkursów chóralnych (Barczewo, Legnica, Międzyzdroje, Rumia, Bydgoszcz, Bielsko-Biała).
Ich laureaci przyjadą do Poznania, by 1 grudnia stanąć do rywalizacji o miano najlepszego z najlepszych.
O Grand Prix Polskiej Chóralistyki powalczy sześć zespołów:
- Zespół Wokalny "Luna Plena" (zwycięzca 36. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi),
- Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (zwycięzca 19. Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej),
- Chór Chłopięcy NFM (zwycięzca 42. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy),
- Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (zwycięzca 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie),
- Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego (najlepszy polski zespół 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach),
- Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (zwycięzca 54. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat").
Główny konkurs odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia, od 12:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego. Występ laureatów zaplanowano tego dnia na godz. 17:00. Przesłuchania konkursowe i koncert będą transmitowane na kanale YouTube Grand Prix Polskiej Chóralistyki.
Warsztaty i spotkania z kompozytorami
Każdemu z kolejnych GPPCh towarzyszy idea przewodnia. W tym roku będzie to temat zespołowego wykonawstwa wokalnego. Do współtworzenia edycji zostali zaproszeni m.in. zespoły Sjaella, Art'n'Voices Vocal Ensemble oraz Minimus.
Konkurs konkursów dopełnią koncerty główne i towarzyszące w Poznaniu i okolicach, które odbędą się od 23 do 28 listopada. W ich trakcie wystąpi kilkanaście lokalnych zespołów. Program przewiduje też szereg warsztatów, m.in. z zakresu chórmistrzostwa i emisji głosu. Nie zabraknie również spotkań z wybitnymi kompozytorami (Anną Rocławską-Musiałczyk i Markiem Raczyńskim).
Idea konkursu
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza odbywa się od 2018 roku. W 2022 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Pomysł na tego rodzaju wydarzenie zainspirowało Europejskie Grand Prix Chóralistyki (European Grand Prix for Choral Singing), które corocznie zrzesza zwycięzców sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Europie.
Patronem konkursu jest jedna z najwybitniejszych postaci chóralistyki polskiej XX wieku, wychowawca pokoleń chórzystów i chórmistrzów, a przede wszystkim twórca słynnych na całym świecie Poznańskich Słowików - prof. Stefan Stuligrosz. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym GPPCh jest Marek Gandecki, dyrektorem organizacyjnym - Krzysztof Panek, a dyrektorką biura - Małgorzata Pawłowska. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Szczegółowy program GPPCh dostępny jest na stronie internetowej.
HO