Mistrzostwa Europy w Maratonie Kajakowym
Zawody tej rangi na dystansie maratońskim odbędą się po raz pierwszy w Poznaniu, który do tej pory gościł tylko sprinterów. Warto również podkreślić, że w stolicy Wielkopolski wystartuje rekordowa liczba reprezentacji - 24 (niemal 300 zawodników). Nad Maltą pojawią się przedstawiciele: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Mołdawii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.
Zawodnicy zmierzą się z dystansem krótkim - 3,4 km oraz długim, liczącym w zależności od konkurencji od 11,8 km do aż 29,8 km. W trakcie zmagań na wodzie nasi wodniacy wielokrotnie wybiegać będą na tzw. przenoski, biegnąc z kajakiem wzdłuż trybuny głównej.
Podczas zeszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu, które odbyły się w chorwackiej miejscowości Slavonski Brod, polscy zawodnicy wywalczyli 6 medali, w tym dwa złote. W tym roku przed swoją publicznością wystartuje 16-osobowa grupa z biało-czerwonym orzełkiem na piersi. Na ich dobry start liczy m.in. trener reprezentacji narodowej, Mateusz Rynkiewicz, który chciałby przynajmniej powtórzyć zeszłoroczny wynik. Jak sam wskazuje, najmocniejszym punktem naszej reprezentacji są kanadyjkarze z Mateuszem Borgiełem i Mateuszem Zuchorą na czele, czyli zeszłoroczni medaliści mistrzostw Europy i Świata.
Mastersi i parakajakarze
Od poniedziałku, 22 lipca o medale rywalizują mastersi, natomiast w środę, 24 lipca oraz w piątek, 26 lipca, pływać będą parakajakarze. Mistrzostwa Europy w Maratonie Kajakowym to bowiem nie tylko ważne wydarzenie dla wyczynowych, doświadczonych kajakarzy, lecz także okazja do propagowania sportu osób z niepełnosprawnościami. W tegorocznej edycji Mistrzostw Europy, które odbędą się na torze regatowym Malta w Poznaniu, organizatorzy postanowili bowiem podkreślić zaangażowanie w integrację poprzez wprowadzenie nowego elementu - konkurencji takich, jak Maraton Kajakowy dla Parakajakarzy (24 i 26 lipca) oraz wyścigi Olimpiad Specjalnych (24 lipca). Te innowacyjne dodatki do tradycyjnych zawodów mają na celu wyraźne podkreślenie otwartości świata kajakowego na różnorodność i umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami aktywnego uczestnictwa w rywalizacji na najwyższym światowym poziomie.
Zawody odbywające się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Poznania.
Więcej informacji na stronie Eco Canoe Marathon