Miejski miód z elektropasieki
Na poznańskim Gratowisku przy ul. Wrzesińskiej stoi wyjątkowa pasieka złożona z trzech uli, wykonanych z recyklingu elektrycznych odpadów. Pszczoły krainki pod opieką doświadczonych pszczelarzy - Moniki i Sergiusza Ibron - zakończyły już pracowity sezon. Jego efektem jest 180 słoiczków miodu wielokwiatowego.
Słoiczki z miodem rozdawane są m.in. na stoiskach promocyjnych przy okazji akcji edukacyjnych.
Wysokiej jakości miód
Wydawać by się mogło, że przestrzeń miejska nie jest dobrym miejscem dla pasieki, ale to tylko pozory. Gęsta zabudowa, rozwinięta infrastruktura, przemysł i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach czy tarasach. Miasto ma również tę przewagę nad terenami wiejskimi, że nie stosuje się tutaj środków chemicznej ochrony roślin.
Miód miejski jest zdrowy i smaczny. By nie pozostało to jedynie stwierdzeniem, poznański miód trafił do laboratorium. Wyniki analizy potwierdzają różnorodną bazę pożytkową. W miodzie znajduje się ponad 347 rodzajów pyłków, w tym m.in. maliny, chaber bławatek, typ koniczyny, dereń świdwa, z największą przewagą rzepaku (52%). Jest to miód wielokwiatowy z pyłkiem z pierzgi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.
Edukacja ekologiczna inaczej
Ule ze zużytych bębnów od pralek to pomysł Fundacji Odzyskaj Środowisko na niestandardową edukację ekologiczną.
- Usytuowanie pasieki na terenie Gratowiska jest z jednej strony podziękowaniem dla mieszkańców Poznania za zaangażowanie w selektywną zbiórkę elektrycznych odpadów, z drugiej - to stałe wezwanie do działania na rzecz ochrony przyrody. Ogromną zaletą pasieki jest także to, że możemy pokazywać naszym mieszkańcom ciekawy, ale i praktyczny wymiar recyklingu - mówi Michalina Magdziarz, specjalista ds. funduszy unijnych i edukacji ekologicznej z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.
PD