Marzec w Bibliotece Raczyńskich

Spotkania z wybitnym architektem i szwedzką pisarką książek dla dzieci, rozmowy z fotografami i podróżnikami - to tylko część atrakcji, jakie czekają w marcu na czytelniczki i czytelników Biblioteki Raczyńskich.

Na zdjęciu budynek Biblioteki Raczyńskich, widać fasadę - grafika artykułu
Coś dla siebie w bibliotece i jej filiach znajdą dorośli i dzieci

Tradycyjnie w marcu w bibliotece odbędzie się wiele rozmów o książkach. W środę, 6 marca, w Filii Sztuki, o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Zyskowską, autorką "Nocami krzyczą sarny", "Szklane ptaki", "Sprawa Hoffmanowej". Dzień później (7 marca) podczas XXXVI "Spotkania z Arcydziełem" zaprezentowane zostaną dwa atlasy Cellariusa, a wykład wygłosi  prof. Edwin Wnuk, poznański astronom. Z kolei 13 marca będzie można porozmawiać ze Stanisławą Łowińską, poetką, autorką tomu "Noc zaprzęga gwiazdy". Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z prof. Markiem Hendrykowskim, dotyczące książki "Wiwat! Saga Wielkopolska".

14 marca na czytelników czeka wyjątkowa gratka: spotkanie z udziałem autorów: Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja oraz bohatera książki "Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze" - słynnego polskiego architekta Roberta Koniecznego. Rozmowę poprowadzi Maciej Frąckowiak - socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej.

Nie zabraknie też spotkań z ciekawymi ludźmi. W poniedziałek, 11 marca, będzie można porozmawiać z Patrykiem Jaraczem, polskim fotografem mieszkającym w Ukrainie, gdzie od dwóch lat nieprzerwanie dokumentuje przebieg wojny. Dzień później z czytelnikami spotka się Tomasz Laskowski - pilot wycieczek, przewodnik miejski, który przeniesie wszystkich do magicznego świata Berlina. 

18 marca gościem cyklu "Strony fotografii" będzie Adrian Wykrota, który przybliży swoje książkowe inspiracje. Z kolei 25 marca Łukasz Wierzbicki, autor książek dla dzieci, opowie o spotkaniach z Aleksandrem Dobą, który w 2010 roku jako pierwszy człowiek przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent. 

Coś dla siebie w bibliotece i jej filiach znajdą również najmłodsi. 6 marca o afrykańskiej przyrodzie opowie im Robert Gondek, podróżnik. 8 marca o godz. 18.00 w Filii Sztuki gościć będzie Åsa Lind, popularna pisarka dziecięca, autorka książek o Ellice, Karusi i Piaskowym Wilku. Dzień później, w niedzielę, 9 marca w Bibliotece dla dzieci odbędzie się spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla najmłodszych.

Dla seniorów przygotowano m.in. trening pamięci (czwartek, 7 marca), spotkanie z psycholożką (19 marca) oraz zwiedzanie gmachu biblioteki (20 marca).

Przez cały marzec można oglądać wystawę "35 lat działalności Towarzystwa Miłośników Wilna nie tylko w Poznaniu" w Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14). 13 marca będzie można zwiedzić Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny, a 16 marca - wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po ekspozycji czasowej Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II: "Rodzina Połanieckich".

AW