"Klub" z nową siedzibą
Nowa siedziba filii - na os. Zwycięstwa 110 - to pomieszczenie o powierzchni niemal 100 mkw, znajdują się w nim dwie sale dydaktyczne i gabinet psychologa. Wszystko jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- "Klub" to miejsce w dzisiejszych czasach ogromnie potrzebne, w którym wsparcie otrzymują zarówno dzieci, jak i rodzice doświadczający różnego typu wyzwań związanych z ich rozwojem - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Zespół "Klubu" tworzą świetni specjaliści i specjalistki, a ich zaangażowanie w powstanie nowej siedziby było ponadstandardowe. Wszystko dla dobra dzieci.
"Klub" jest specjalistyczną placówką dziennego wsparcia, która specjalizuje się w socjoterapii dzieci i młodzieży. Z filii na os. Zwycięstwa, która wcześniej mieściła się w bloku nr 21, każdego miesiąca korzysta ok. 50 młodych ludzi.
- Dzieci mogą u nas porozmawiać z psychologami, nauczyć się wyrażać swoje emocje, znaleźć pomoc w problemach, z którymi się mierzą - wylicza Izabela Leśniak, dyrektorka placówki. - Teraz będą miały do dyspozycji zupełnie nową przestrzeń.
- Cieszę się, że "Klub" wyszedł z "piwnicy", w której działał przez ostatnie 35 lat i teraz dzieci będą miały fantastyczne warunki do rozwoju, zabaw, integracji i spotkań - podkreślała Małgorzata Woźniak, radna miejska.
Od 35 lat pomagają dzieciom
"Klub" jest dostępny dla dzieci, młodzieży i ich rodzin już od 1988 roku. Swoją działalność rozpoczął jako klub profilaktyczno-wychowawczy, a od 2004 roku istnieje już jako Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Klub". Swoją główną siedzibę ma od 20 lat na Jeżycach, przy ul. Sienkiewicza 11.
To miejsce, w którym specjaliści wspierają dzieci w pokonywaniu trudności, pomagają w pracy nad rozwojem i przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu. Flagową działalnością placówki są bezpłatne zajęcia socjoterapeutyczne w małych grupach - dla dzieci z trudnościami relacyjnymi, komunikacyjnymi lub emocjonalnymi.
Wykwalifikowana kadra psychologów i pedagogów, a także pracownik socjalny pomagają tam młodym ludziom z zaniżoną i nieadekwatną samooceną, z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami lękowymi, problemami z koncentracją czy z nadpobudliwością ruchową. Pomoc znajdują tam dzieci w kryzysie, wywołanym np. rozwodem rodziców, chorobą czy utratą kogoś bliskiego, a także młodzi ludzie z rodzin z uzależnieniami, zagrożeni przemocą lub depresją. To także miejsce dla dzieci w spektrum autyzmu, uzależnionych behawioralnie czy zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Zajęcia socjoterapeutyczne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, którzy mieszkają w Poznaniu i są w wieku 6-18 lat. to oferta dla młodych ludzi, którzy potrzebują w szczególności zwiększenia kompetencji społecznych, chcą nauczyć się budować relacje, rozpoznawać i wyrażać emocje.
Uczestnicy mogą liczyć także na opracowanie i realizację indywidualnego planu rozwoju dziecka, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne,trening umiejętności społecznych dla dzieci w spektrum autyzmu, zajęcia sportowe, a nawet wspólny poczęstunek.
Klub wspiera również rodziców, oferując im indywidualne konsultacje i warsztaty psychoedukacyjne, a także doradztwo. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, z kuratorami sądowymi, policją, szkołami, przedszkolami, fundacjami i przedstawicielami odpowiedzialnego społecznie biznesu.
AW