Festiwal Off Cinema
- To już 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych. 4 dni, 40 filmów, kilka sekcji tematycznych, bardzo dużo poruszających dokumentów, bardzo dużo emocji i wrażeń. Program jak zwykle przygotowali Piotr Szczyszyk i Adrianna Skórnicka - mówi o nadchodzącej odsłonie imprezy Zofia Starikiewicz, zastępczyni dyrektorki CK Zamek.
W tegorocznej edycji na uczestników czekają filmy poruszające szeroką gamę tematów od muzyki, przez ochronę środowiska, aż po kino o kinie. Imprezę otworzy nowy dokument Elizy Kubarskiej - "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa", który opowiada historię słynnej polskiej alpinistki. Po projekcji będzie miało miejsce spotkanie z reżyserką filmu oraz prezeską Fundacji Wandalistki - Darią Sieracką. Wśród filmów o górskiej tematyce na widzów czekać będą jeszcze dwie francuskie perełki - "The White Mountain" i "Sophie Lavaud. Ostatni szczyt".
Z kolei sekcja "Bardzo Bliski Wschód" skupi się na konfliktach militarnych w tym rejonie oraz w Europie Wschodniej, prezentując m.in. "Ambulans" czy "Nie chcemy innej ziemi", a także opowieści o trudnych losach ludzi z Palestyny i Kurdystanu. W sekcji "Pokazów specjalnych" swoją polską premierę będzie miał film "Królowa Leokadia" w reżyserii Agi Błaszczak, który opowie publiczności o życiu i twórczości wybitnej polskiej artystki teatru lalek - Leokadii Serafinowicz.
Jedną z ciekawszych sekcji tematycznych festiwalu będą "Granice dokumentu", które udowodnią, że filmy dokumentalne to nie tylko reportaże. Flagowymi projekcjami będą tu "Pelican Blue", ukazujący niebywałą historię węgierskich fałszerzy biletów kolejowych w latach 90. oraz "Nieukończony film", którego nagrywki przerwała pandemia COVID-19, prezentujący powstawanie dokumentów "od kuchni". CK Zamek zadba również o najmłodszych. W paśmie "Poranki dla dzieci" pojawią się specjalne projekcje festiwalowe skierowane do maluchów, w tym "Brudna robota" oraz "Kina i Yuk".
W programie nie zabraknie dyskusji tematycznych, w tym roku będą one dotyczyły kobiecego sportu oraz problemów Puszczy Białowieskiej. Na pierwszym ze spotkań głos zabiorą pisarki: Karolina Wasilewska, autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu" oraz Anna Sulińska, twórczyni "Olimpijek", a także Alicja Zając - trenerka piłkarek Lecha Poznań. Na drugim jako prelegenci wystąpią Patryk Sielecki, producent filmu "Las" w reżyserii Lidii Dudy oraz Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Niektóre z projekcji będą jednocześnie częścią projektu "Kino bez barier", co oznacza, że będą w pełni dostępne: z audiodeskrypcją, napisami polskimi dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Bilety na wydarzenie wciąż są dostępne. Ich ceny zaczynają się od 7 zł. Więcej informacji wraz ze szczegółowym planem imprezy na stronie internetowej Centrum Kultury Zamek.
BS