Dni Twierdzy Poznań 2023

Najbliższy weekend zapowiada się ciekawie dla miłośników historii i fortyfikacji. 26 i 27 sierpnia odbędą się Dni Twierdzy Poznań.Forty, schrony oraz inne ciekawe atrakcje będą czekać na zwiedzających. 

Na zdjęciu wejście do fortu, na kładce do niego prowadzącej stoją dziesiątki ludzi - grafika artykułu
W poszczególnych punktach przygotowano rozmaite atrakcje/ fot. Sławek Wąchała

Nadchodzi XI edycja Dni Twierdzy Poznań. To impreza realizowana przez prawdziwych pasjonatów, którzy w historycznych mundurach oprowadzają po unikatowych i ciągle mało znanych miejscach. Koordynatorem wydarzenia jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. 

W tym roku będzie można odwiedzić między innymi Forty: Ia, IIa, IVa, V, Va, VI, VII (MuzeumMartyrologii Wielkopolan - pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach zorganizowany przez Niemców), a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery. Co roku w programie pojawiają się nowości - listę dostępnych atrakcji uzupełni zwiedzanie Schronu J2VIa przy ul. Pilickiej oraz nocny spacer po okolicach dworca Poznań-Główny. 

W poszczególnych punktach przygotowano rozmaite atrakcje. W Forcie VI będzie można skosztować żołędziowej kawy w kawiarni z czasów okupacji. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń z pewnością odnajdą się na ścieżce grozy przygotowanej przez Schron przy ul. Babimojskiej.

W tym roku przypada 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Do tego jubileuszu odnoszą się wydarzenia organizowane przez Fort Ia na Starołęce. Odbędą się one pod hasłem "Obok orła znak Pogoni - udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863". Nawiązanie będzie można znaleźć również w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki "Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik".

Poza atrakcjami militarnymi z okresu średniowiecza i XIX wieku znajdą się również te z   czasów II wojny światowej. Zainteresowani będą mogli zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej. Do zabytków z czasów zimnej wojny należy udostępniony dla zwiedzających przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania. 

Dodatkowo na uczestników czekają liczne rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne, gry i filmy. Dla zainteresowanych aktywnym zwiedzaniem przygotowano Forteczny Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy wybiorą przynajmniej 5 miejsc biorących udział w Dniach Twierdzy Poznań i zrobią sobie w tych punktach zdjęcia. Przewidziano nagrody dla wyróżnionych zawodników.  

Program wydarzenia zawiera ponad 20 punktów i atrakcji. Wstęp na większość z nich jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Istnieje również opcja przekazania dobrowolnego datku na opiekę nad zabytkami fortyfikacyjnymi Poznania.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia.

MG