Ćwierć miliona zł na rehabilitację
![Na zdjęciu prezydent Poznania wręcza czek dyrektorce ZOLiRL - grafika artykułu](/mim/oswiata/pictures/obrazek,pic1,1016,218449,387398,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Zbiórka pod hasłem "#Dla_Mogileńskiej", prowadzona przez Fundację Grupy MTP In_Spire, rozpoczęła się w maju. Zebrano podczas niej 260 tys. zł. Fundacja przekaże je na konto Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu - na zakup nowoczesnej bieżni antygrawitacyjnej.
- Cieszę się, że udało nam się zebrać kwotę potrzebną do zakupu bieżni - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dla takiego celu warto było przyjmować ciosy od Mateusza Masternaka! W zakładzie przy ul. Mogileńskiej rehabilitują się m.in. seniorzy czy pacjenci po urazach ortopedycznych i udarach. Wiem, jak bardzo taki sprzęt jest potrzebny. Teraz będą mogli szybciej i w lepszych warunkach wracać do sprawności.
Bieżnia to wysoko wyspecjalizowany sprzęt. Zapewnia pacjentom bezpieczną i bezbolesną terapię, którą można rozpocząć natychmiast po zabiegach, przebytych urazach i złamaniach. W trakcie wykonywania ćwiczeń system odciąża pacjenta nawet o 80% jego własnego ciężaru. Bieżnia zalecana jest szczególnie dla osób po urazach kończyn dolnych, a także dla seniorów.
Dzięki akcji "#Dla_Mogileńskiej" poznaniacy uzyskają po raz pierwszy możliwość skorzystania z takiego sprzętu w ośrodku publicznej służby zdrowia w Poznaniu.
Inauguracja zbiórki - walka mistrzów
Zakup bieżni nie byłby możliwy, gdyby nie wpłaty od poznaniaków i poznańskich firm uzyskane w zbiórkach oraz podczas aukcji na głośnych wydarzeniach. Pierwszym z nich była 50. Gala Biznes Boxing Polska, która odbyła się 12 maja w pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Podczas tej gali zostało przeprowadzonych 14 walk bokserskich - a największe emocje wzbudziła finałowa. Podczas niej Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zmierzył się z Mateuszem Masternakiem, mistrzem Europy federacji EBU z roku 2012.
Walkom towarzyszyła zbiórka pieniędzy do puszek oraz aukcje cennych przedmiotów. Można było wylicytować m.in. podpisaną przez Roberta Lewandowskiego koszulkę reprezentacji Polski, rękawice Dariusza Michalczewskiego z autografem, a także rękawice bokserskie z autografem Wołodymyra Kliczki, które na licytację przekazał prezydent Poznania. Także zawodnicy przed galą, podczas przygotowań do walki, prowadzili zbiórkę do e-skarbonki za pośrednictwem portalu SiePomaga.pl. Dzięki temu na potrzeby akcji "#Dla_Mogileńskiej" zebrano ponad 100 tys. złotych.
Wsparcie poznańskiego biznesu i miłośników aut
W akcję włączył się także Wielkopolski Klub Kapitału, który w tym roku obchodził swój okrągły, 30. jubileusz. Uczestnicy Gali Jubileuszowej WKK zamiast upominków dla klubu przekazywali do puszek Fundacji In_Spire pieniądze z przeznaczeniem na akcję "#Dla_Mogileńskiej".
Zbiórka trwała również podczas Positive Ways. To doroczny rajd supersamochodów przez Polskę, który odwiedził w czerwcu Poznań. W ciągu 6 dni 100 aut pokonało 800 kilometrów, odwiedzając 4 miasta w szczytnym celu - dochód z całego wydarzenia został przeznaczony na cele charytatywne. Uroczystym finałem wydarzenia w stolicy Wielkopolski była kolacja na placu Powszechnej Wystawy Krajowej, która została połączona z aukcją charytatywną. Jej gościem specjalnym był legendarny kierowca wyścigowy Ben Collins, znany między innymi jako Stig z programu Top Gear. Dzięki tym działaniom Fundacja Positive Ways przekazała na rzecz Fundacji In_Spire kolejne środki, które zasiliły konto akcji "#Dla_Mogileńskiej".
AW
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/oswiata/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/oswiata/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/oswiata/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/oswiata/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)