Cieplej w trzech poznańskich podstawówkach

W tym roku termomodernizację przeszły szkoły podstawowe na osiedlu Oświecenia, a także przy ulicach: Dmowskiego oraz Sochaczewskiej. Pojawiło się w nich również energooszczędne oświetlenie. 

Galeria zdjęć z termomodernizacji szkół w Poznaniu - grafika artykułu
W tym roku termomodernizację przeszły szkoły podstawowe na osiedlu Oświecenia, a także przy ulicach: Dmowskiego oraz Sochaczewskiej fot. PIM

We wszystkich placówkach prace budowlane dobiegły końca.

- Budynki wszystkich trzech szkół zostały docieplone, a system ogrzewania jest sprawniejszy i wydajniejszy. Z kolei oświetlenie zostało wymienione na nowe w technologii LED. W efekcie placówki mogą zmniejszyć zużycie mediów - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

FILM

Prace zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 19 na osiedlu Oświecenia, Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego oraz Szkole Podstawowej nr 89 przy ul. Sochaczewskiej. Poprawa efektywności energetycznej tych placówek razem z oszczędnościami i poprawą komfortu nauki, przyniesie też korzyści dla środowiska.

Termomodernizacja budynku podstawówki na osiedlu Oświecenia obejmowała nie tylko docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu, ale też zabezpieczenie przed wilgocią ściany piwnic. Część okien i drzwi została wymieniona, dzięki czemu łatwiej utrzymać ciepło w budynku. Z kolei dach zyskał nowe odwodnienie.

Prace w SP nr 77 przy ul. Dmowskiego polegały m.in. na instalacji systemu pomp ciepła. Nowy układ pomp zamontowano na dachu placówki, który też zyskał odwodnienie oraz instalację odgromową. Podczas prac ocieplono stropodach, wymieniono część okien i drzwi, a także zamontowano nowe grzejniki i wykonano nową kotłownie gazową. Podobnie jak w pozostałych szkołach, oświetlenie zostało zastąpione energooszczędnym. Ponadto wymieniona została część instalacja ciepłej i zimnej wody użytkowej, a także zamontowano energooszczędną armaturę zaworową.

Budynek szkoły przy ul. Sochaczewskiej również ma za sobą docieplenie elewacji i wymianę  instalacji centralnego ogrzewania. Tam, gdzie była taka potrzeba, wymienione na szczelniejsze zostały drzwi i okna. Podobnie jak w pozostałych dwóch szkołach, dotychczasowe oświetlenie zostało zastąpione energooszczędnym. Na dachu zamontowano instalację odgromową i odwodnienie, wprowadzono oświetlenie awaryjne.

Prace były realizowane w ramach zadania polegającego na kompleksowej modernizacji energetycznej placówek oświatowych na terenie Poznania.

Inwestycja jest dofinansowana z funduszy UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 3 "Energia".

PIM