Bezpłatna pomoc prawna i porady obywatelskie

Ocena umowy najmu mieszkania, doradztwo w zakresie prawa pracy, a także mediacja z kłopotliwym sąsiadem - to tylko niektóre zagadnienia, z jakimi można zgłosić się do specjalistów udzielających wsparcia w ramach punktów bezpłatnej pomocy prawnej i porad obywatelskich. Obecnie w Poznaniu działają 22 takie miejsca. 

Plac Kolegiacki i urząd miasta widziany z lotu ptaka. - grafika artykułu
Jeden z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej znajduje się przy pl. Kolegiackim.

Z usług może skorzystać każdy, w tym także obcokrajowcy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników. Nieodpłatną poradę prawną czy obywatelską można obecnie otrzymać w jednym z 22 punktów na terenie Poznania. Osoby z niepełnosprawnością mogą uzyskać także pomoc poza nim, np. w miejscu zamieszkania. Dla osób z dysfunkcjami słuchu przewidziano wsparcie tłumacza polskiego języka migowego.

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej czy poradnictwa obywatelskiego w Poznaniu działa także 11 dyżurów specjalistycznych. Wsparcie jest udzielane m.in. w zakresie spraw mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego, pomocy cudzoziemcom, prawa pracy, zadłużeń, dysfunkcji w rodzinie, pomocy seniorom lub osobom małoletnim.

Na dyżur specjalistyczny może zapisać się każdy. Osoby, które nie mogą skorzystać z porady stacjonarnie, mogą umówić się na wizytę zdalną. W punktach cudzoziemcy mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka angielskiego, ukraińskiego lub rosyjskiego. Lista dyżurów na rok 2024 znajduje się na stronie www.gov.pl.

Aby skorzystać z usług, należy umówić termin wizyty: wysyłając maila na npp@um.poznan.pl (w treści należy wskazać dziedzinę, np. prawo pracy czy administracyjne albo rodzaj problemu, np. zadłużenie, rodzina), poprzez stronę http://zapisy-np.ms.gov.pl/ lub dzwoniąc pod numer telefonu Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44 (czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30-20:00).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.poznan.pl/pomocprawna/ lub pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Pomoc prawna czy poradnictwo obywatelskie - co wybrać?

Bezpłatne poradnictwo obywatelskie skierowane jest do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Obejmuje zwłaszcza porady dotyczące spraw mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego czy osób zadłużonych. Specjaliści zaoferują wsparcie w samodzielnym rozwiązaniu problemu, opowiedzą o uprawnieniach i obowiązkach, a jeśli będzie taka potrzeba - pomogą stworzyć plan działania, który będzie podstawą do wyjścia z trudnej sytuacji.

Z kolei w ramach darmowej pomocy prawnej adwokat lub radca prawny doradzi w wyborze najskuteczniejszego rozwiązania konkretnego problemu, wyjaśni zapisy umowy czy poinformuje o kosztach postępowania. Pomoże też sporządzić projekt pisma np. o zwolnienie z kosztów sądowych, o ustanowienie adwokata, radcy prawnego czy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym. Jest jednak wyjątek: pomoc ta nie dotyczy pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Ponadto prawnicy podpowiedzą również, jak przygotować się do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Pomogą w rozwiązywaniu konfliktów

W ramach bezpłatnej usługi mediacji prawnicy udzielą porad dotyczących polubownego rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających. Pomogą m.in. w przygotowaniu projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, sporządzeniu projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej, a także pomogą w przeprowadzeniu mediacji.

Usługa ta nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego, lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

W I półroczu 2024  z nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Poznaniu skorzystało ponad 4400 osób. Ok. 60 proc. klientów stanowiły kobiety. 23 proc. to osoby powyżej 65. roku życia. Młodzi ludzie (do 25 lat) stanowili 8 proc. wszystkich korzystających z porad. Z pomocy skorzystało także ponad 60 obcokrajowców. 

JZ