50-lecie AA w Polsce
- Mało osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z Poznaniem wiążą się początki ruchu AA w Polsce. To w naszym mieście pod koniec lat 60. psycholog Maria Grabowska - siostra znanego publicysty, krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa - zaczęła prowadzić zajęcia grupowe oparte na założeniach programu 12 kroków. Grupa ta zaczęła samodzielnie funkcjonować na jesieni 1974 roku, a później przyjęła nazwę "Eleusis". Działa ona do dzisiaj - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Jestem dumny, że to właśnie w stolicy Wielkopolski odbędzie się jubileuszowa konwencja, a wystawą na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta możemy przybliżyć historię i ideę ruchu, który sam o sobie mało mówi.
Ruch Anonimowych Alkoholików narodził się w 1935 roku w Akron w USA. Wszystko zaczęło się od spotkania dwóch mężczyzn: Billa Wilsona, maklera z Nowego Jorku i Boba Smitha, chirurga z Akron. Obydwaj byli alkoholikami. Mężczyźni odbyli ze sobą wiele rozmów i odkryli, że wymiana doświadczeń pomaga im zachować trzeźwość. Postanowili pomagać innym uzależnionym od alkoholu. Zapoczątkowany w ten sposób ruch szybko zaczął się rozszerzać. Swoją obecną nazwę zawdzięcza tytułowi książki "Anonimowi Alkoholicy", w której Bill W. wyjaśnia filozofię i metody działania AA.
- Anonimowi Alkoholicy są ruchem oddolnym, nierządzonym ani kierowanym przez nikogo. Bardzo ważne jest to, że AA nie jest związane z żadną religią, ideologią, opcją polityczną, organizacją czy instytucją. Jedynym warunkiem przynależności jest chęć zaprzestania picia. Nie ma żadnych opłat, AA jest całkowicie samowystarczalne i nie przyjmuje dotacji z zewnątrz. Jak działa? O AA często mówi się "wspólnota". Spotkania i rozmowy z ludźmi o podobnych doświadczeniach przynoszą ulgę, budują bliskość i pomagają wyjść z alkoholizmu. Podstawą zdrowienia jest praca na programie 12 kroków AA. Nie ma oczywiście przymusu realizowania tego programu, ale osoby, które poważnie traktują zasady wynikające z 12 kroków AA, szybciej i efektywniej wracają do zdrowia - mówi Andrzej Bujkowski, psycholog, terapeuta, rzecznik prasowy Zlotu 50-lecia AA w Polsce.
Do Polski idea AA trafiła w sposób dość niekonwencjonalny - poprzez terapeutów, a nie kontakty między alkoholikami, czyli klasyczny sposób rozwoju AA.
Ruch rozwinął się na skalę niespotykaną w innych krajach. Pod względem ilości grup AA Polskę wyprzedza tylko Wielka Brytania, a i tam istnieje sporo grup polskojęzycznych. Poza tym Anonimowi Alkoholicy aktywnie przekazują ideę ruchu do innych krajów Europy Wschodniej, za co są doceniani przez AA na całym świecie.
Przez dziesięciolecia AA było przedmiotem zainteresowań wielu ludzi, dziennikarzy, lekarzy i psychologów, naukowców. Nieraz budziło kontrowersje.
Obecnie AA działa w 180 krajach na świecie i skupia ponad 2 miliony członków i członkiń. W Polsce istnieje 2800 grup AA - w ciągu tygodnia odbywa się ponad 3000 mityngów.
W dniach 16-18 sierpnia 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się Konwencja AA. Anonimowi Alkoholicy będą świętować 50-lecie swojego istnienia w Polsce. W obchodach uczestniczyć będą członkowie AA z Polski i ze świata, przyjaciele AA oraz osoby współpracujące: terapeuci, pracownicy socjalni, duchowni, funkcjonariusze służb mundurowych i urzędnicy państwowi.
Więcej informacji na temat konwencji znaleźć można na stronie 50lat.aa.org.pl. Z kolei o ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce - na stronie aa.org.pl.