11. edycja Poznań Design Festiwal: Wytchnienie
![Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w lesie - grafika artykułu](/mim/oswiata/pictures/obrazek,pic1,1016,232737,410516,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Wytchnienie będzie tematem w sumie kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu: wystaw, warsztatów czy wykładów. PDF tym razem wyeksponuje innowacyjne pomysły projektantów i architektów na stworzenie przestrzeni miejskich, sprzyjających regeneracji.
- Sprawdzimy, w jaki sposób parki, ogrody miejskie czy rośliny na ulicach mogą działać kojąco na zmysły. Będziemy dyskutować o tym, jak odpowiednio zaprojektowane place, alejki i chodniki mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców. A w konsekwencji, jak miejsca do odpoczynku, np. ławki oraz przemyślane układy urbanistyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, gdzie można zatrzymać się na chwilę spokoju - tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.
Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki PDF sprawdzą, czy uda się zmapować i zaprojektować miejsca wytchnienia w Poznaniu; jak technologia może być sprzymierzeńcem w tworzeniu harmonijnych środowisk miejskich oraz jak przestrzenie wytchnieniowe są projektowane w USA, Chinach, Francji czy Włoszech.
Lato z designem
Lipiec i sierpień z designem upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.Miejsca wytchnieniowe w mieście eksplorowały dwie grupy studentów i studentek. . Pierwsza badała tak oczywiste przestrzenie jak parki w centrum miasta, a druga skupiła się na nieoczywistych terenach wokół kampusu, takich jak okolice Wartostrady czy Malty.
W sumie w programie są cztery lipcowe warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila). Podczas tych spotkań padnie m.in. ważne pytanie o to, jakie kryteria powinno spełniać miejsce wytchnienia. Zebrane dane zostaną zaprezentowane podczas jesiennej odsłony PDF w październiku.
Warsztaty "Wytchnienie z Rusałką"
Wtorek, 9.07, godz. 20:00 - 22:00
Miejsce: ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. Św. Wawrzyńca
Prowadzenie: Julia Kończak / Projekt Przyroda
Wiek uczestników: 18+
Gdzie szukać wytchnienia w mieście? Czy przebywanie pod koronami drzew, patrzenie na wodę i słuchanie śpiewu ptaków wystarczy, żeby odetchnąć i nabrać sił? A może podpatrywanie natury i jej "projektów" w otaczającej nas przestrzeni to niewyczerpane źródło inspiracji dla designu i architektury?
Warsztaty "Ile dźwięków mieści miasto?"
Środa, 10.07, godz. 17:00 - 19:00
Okolice Starego Rynku | zapisani uczestnicy dostaną wiadomość z dokładną
lokalizacją warsztatów
Prowadzenie: Dominika Dopierała / muzykoterapeutka
Wiek uczestników: bez ograniczeń | w warsztatach mogą uczestniczyć dzieci z
opiekunem.
Czy można odnaleźć ciszę w przestrzeni miejskiej? Muzykoterapeutka Dominika
Dopierała zaprosi warsztatowiczów do ćwiczeń z aktywnego słuchania i rozwinie
czujność na dźwięki obecne w przestrzeni sesji. Ich lokalizowanie będzie wstępem do tworzenia kompozycji dźwiękowych rozmieszczonych w miejscu spotkania.
Doświadczając brzmienia miasta, grupa weźmie udział w dyskusji na temat relacji
dźwięku z przestrzenią, w której powstaje. Podczas sesji do dyspozycji jej uczestników będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne.
Warsztaty "Spacer po wytchnieniu"
Czwartek, 11.07,| godz. 17:00 - 19:00
Park Chopina
Prowadzenie: Natalia Adamczyk / animatorka kultury, pedagożka, edukatorka
Wiek uczestników: 18 +
Idąc tropem założeń kąpieli leśnych, podczas warsztatów uczestnicy zastanowią się nad miejskim wariantem praktykowania uważności w zieleni miejskiej. Shinrin-yoku czyli kąpiele leśne to forma uważnych spacerów o specjalnej strukturze, która redukuje stres poprzez uważny kontakt z lasem. W warunkach miejskich jest on także możliwy, choć nieco odmienny od spacerów typowo leśnych. Badania potwierdzają jednak, że nawet taka forma praktyki skutecznie niweluje stres i działa korzystnie na nasz dobrostan.
Warsztaty "Ciało - Przestrzeń"
Środa, 17.07, godz. 17:30 - 20:20
Centrum Poznania
Prowadzenie: Magdalena Szewciów
Wiek uczestników: 18 +
Jak odnaleźć wytchnienie w zamkniętej miejskiej przestrzeni? Czy trzeba szukać drzew czy wystarczy zrobić wydech? Jak poruszamy się pomiędzy otaczającymi nas obiektami?
Czy nasze ciało jest jednym z nich? Czy sam ruch może ożywić lub rozluźnić odczuwane napięcie?
Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem hello@poznandesignfestival.pl (z tytułem warsztatów w treści maila).
Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/oswiata/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/oswiata/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/oswiata/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/oswiata/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)