106 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

Jak co roku główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i województwa złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi bohaterów.

Galeria zdjęć z obchodów 106. rocznicy wybucju Powstania Wielkopolskiego - grafika artykułu
Kulminacja piątkowych uroczystości - organizowanych przez samorząd województwa - miała miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich

Kulminacja piątkowych uroczystości - organizowanych przez samorząd województwa - miała miejsce przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. O godz. 16.40 - w historyczną godzinę wybuchu walk - tradycyjnie zabrzmiały syreny. Na minutę zatrzymały się tramwaje i autobusy. Uczestnicy odśpiewali hymn, podniesiono flagę państwową.- 27 grudnia wspominamy bohaterów zrywu niepodległościowego z 1918 roku, który jako jeden z nielicznych w historii Polski zakończył się sukcesem. Powstanie Wielkopolskie było wielkim zwycięstwem naszych przodków, poznaniaków i Wielkopolan. To właśnie dzięki ich bohaterskiej postawie żyjemy dziś w wolnej i suwerennej Polsce. Cieszę się, że od kilku lat odwaga powstańców i ich dokonania są upamiętniane jako święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Pod monumentem wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także władz centralnych i samorządowych. Miasto reprezentowali Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania. 

- 27 grudnia to najważniejsza data w wielkopolskim kalendarzu każdego roku. Tego dnia oddajemy hołd bohaterom: Powstańcom Wielkopolskim i wszystkim, którzy ich wspierali podczas wielkopolskiej insurekcji. Dajemy wyraz naszej dumie z powstańczego czynu i radości ze zwycięstwa - powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa. - Świętujemy nie tylko przy pomnikach i na cmentarzach, ale także podczas koncertów, marszy, biegów, gier terenowych, rekonstrukcji historycznych i wielu innych przedsięwzięć. Wszystkie są dobrą formą wyrażania dumy i radości ze zwycięstwa, o ile nie są skierowane przeciw komuś lub czemuś. Pamięć o Powstaniu buduje naszą regionalną tożsamość i chcemy, aby była wolna o bieżących politycznych napięć. Mamy nadzieję, że tak pozostanie.

Główne uroczystości rocznicowe poprzedziło złożenie wieńców na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich oraz Ignacego Jana Paderewskiego. W imieniu poznanianek i poznaniaków kwiaty składał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta.

W ramach 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowano wiele wydarzeń, których celem było nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale też poszerzenie wiedzy na temat samego zrywu. Przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stanęło obozowisko powstańcze, gdzie na poznaniaków czekali rekonstruktorzy w mundurach z epoki oraz m.in. zabytkowe armaty 7,7 cm FK 96 n.A i 7,5 cm Krupp oraz Kuchnia Polowa z 1906 r. z okresu Powstania Wielkopolskiego, Fiat 18 BL 1918. W 150. rocznice urodzin gen. Stanisława Taczaka przed Muzeum rozdawany był również tort. W ramach rocznicowych wydarzeń odbył się też spacer śladami niepodległościowego zrywu. Z  kolei na najmłodszych czekały warsztaty "Jak Staś został generałem, czyli historia Stanisława Taczaka".

Na placu Wolności odbył się wyjątkowy koncert. Można tam było usłyszeć Marsyliankę Wielkopolską, Marsz Poznańskich Dzieci, czy Pieśń Poznańczyków w wykonaniu zespołu Gospel Joy, który przeniesie oglądających widowisko w czasy zwycięskiego zrywu. 

Na wieczór zaplanowano dwa kolejne koncerty. Na placu Wolności Kasi Wilk - mieszkającej w Poznaniu wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki, a na placu Kolegiackim - Śpiewanki powstańcze. Wydarzenia połączą mieszkańców Poznania i Wielkopolski dźwiękami pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim

W rocznicę wybuchu powstania poznaniacy i poznanianki mogli również zwiedzić Kopiec Wolności.

Dzień wcześniej można było podziwiać inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na Dworzec Letni, a także przejechać się zabytkowym pociągiem.

Powstanie Wielkopolskie świętowane jest nie tylko w regionie. 28 grudnia w Warszawie odbędzie się przemarsz ulicami stolicy. Radosny, pełen powstańczych flag i emblematów korowód zakończy się na placu Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty.

Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na miejskiej stronie poznan.pl działa specjalny portal poświęcony bohaterskiemu zrywowi. Mieszkańcy mogą tam znaleźć m.in. wiele ciekawostek historycznych, archiwalne zdjęcia, biografie bohaterów powstania, a także zapowiedzi wydarzeń rocznicowych. Strona dostępna jest pod adresem: www.poznan.pl/powstanie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju.

RB, HO