Tanagryjka w pigułce - prelekcje studenckie towarzyszące wystawie czasowej - Tanagryjka. U progu kobiecości
"Tanagryjka" w pigułce - prelekcje studenckie
Młodzi badacze opowiedzą, na czym polega urok figurek, któremu ulegli nie tylko uczeni, ale także rabusie i kolekcjonerzy.
Prowadzenie: Klaudia Kornas, Wiktor Piekarz
Bilety: bilet wstępu do muzeum
___
Wystawa - Tanagryjka. U progu kobiecości - jest poświęcona terakotowym figurkom produkowanym w okresie hellenistycznym, które zdobyły serca kolekcjonerów na przełomie XIX i XX wieku, wywierając wpływ na różne dziedziny sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę, literaturę oraz modę. Na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór 30 kopii figurek tanagryjskich wykonanych w pracowni Fritza Gurlitta pod koniec XIX wieku. Kolekcja ta znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu od 1900 roku.
___
O Studyjnej Galerii Sztuki Starożytnej:
Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej zostałą podzielona na trzy sekcje. Jej centralnym punktem jest magazyn studyjny z kompletem zabytków sztuki starożytnej z kolekcji muzeum. Obok magazynu znajdzie się stylizowany gabinet, połączony z niewielkim laboratorium badawczym. Za jego szklanymi drzwiami zwiedzający będą mogli podejrzeć warsztat kuratora galerii i obserwować jego codzienną pracę. Trzecia sekcja to przestrzeń wydzielona na wystawy czasowe prezentujące fragmenty kolekcji oraz powiązane z ich tematyką działania edukacyjne.
Studyjna Galeria Sztuki Starożytnej jest zaplanowana jako wieloletni projekt, który opowie o pracy muzealnika - od badań gabinetowych, przez nowoczesne metody przechowywania, aż po wystawy czasowe i edukację. Założeniem projektu jest wykreowanie nowej ekspozycji stałej zbiorów sztuki starożytnej. To niezwykle złożony i skomplikowany proces z uwagi na specyfikę zbiorów starożytnych. Zbiorów wyjątkowo wrażliwych, które swoim zasięgiem geograficznym obejmują obszar od Andów w Ameryce Południowej po Zagros w Mezopotamii, a zasięgiem chronologicznym - niemal 6 000 lat.
Kurator: Wojciech Jenerałek
Aranżacja: Wojciech Luchowski
Identyfikacja wizualna: dr Raman Tratsiuk
___
Bilet wstępu do muzeum:
- normalny: 20 zł
- ulgowy: 13 zł
- dla uczniów i studentów: 1 zł
- dla dzieci poniżej 7. roku życia: wstęp bezpłatny
Kasa zamykana jest 30 minut przed zamknięciem muzeum.
___
Godziny otwarcia:
- poniedziałek - nieczynne
- wtorek-środa - 10:00-16:00
- czwartek - 10:00-18:00
- piątek - 10:00-20:00
- sobota-niedziela - 10:00-17:00