Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności
Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności został powołany zarządzeniem prezydenta Miasta Poznania 5 grudnia 2018 r. Celem zespołu powołanego przez prezydenta jest wyznaczanie kierunków miejskiej polityki w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji - ze względu na płeć, pochodzenie etniczne i narodowe, wiek, orientację seksualną, wyznanie, stopień sprawności czy status społeczno-ekonomiczny.
W skład Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności wchodzą osoby reprezentujące stronę społeczną - Radę Miasta oraz Poznańską Radę Pożytku Publicznego - miejscy urzędnicy i urzędniczki reprezentujący wydziały, których zadania związane są z realizowaniem polityki społecznej i edukacyjnej, oraz grono eksperckie wyłonione w drodze konkursu.
SKŁAD ZESPOŁU DS. RÓWNOŚCI I RÓŻNORODNOŚCI
Reprezentantki strony społecznej:
- Marta Mazurek - radna Miasta Poznania, przewodnicząca Zespołu,
- Ewa Gałka - przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego,
Przedstawicielki i przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych:
- Magdalena Pietrusik-Adamska - wspólna przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Wydziału Kultury, Wydziału Sportu, dyrektorka, zastępczyni przewodniczącej Zespołu,
- Iwona Matuszczak-Szulc - Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, dyrektorka,
- Justyna Glapa - Wydział Budżetu i Kontrolingu, dyrektorka,
- Ewelina Burzycka - Biuro Poznań Kontakt, zastępczyni dyrektora,
- Michał Mieloch - Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, zastępca dyrektora,
- Hanna Janowicz - Wydział Oświaty, kierowniczka Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych,
- Eliza Malarecka - Wydział Oświaty, kierowniczka Oddziału Projektów Edukacyjnych i Relacji Zewnętrznych,
- Agnieszka Zawadzka - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej, główna specjalistka,
- Tomasz Kasprzyk - Biuro Kontroli, główny specjalista,
- Agnieszka Krzyśka - Wydział Organizacyjny, członkini Zespołu ds. wdrażania założeń Karty Różnorodności, starsza specjalistka ds. rozwoju kadr,
- Edyta Kasprzak - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, specjalistka ds. działań społecznych,
- Anna Krakowska - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, dyrektorka,
- Stella Gołębiewska - Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej, dyrektorka
Niezależne ekspertki, wyłonione w konkursie:
Dr hab. Prof. UAM Iwona Chmura - Rutkowska - doktor nauk humanistycznych, pedagożka, socjolożka. Adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Bada i analizuje społeczno-kulturowe uwarunkowania kształtowania (się) tożsamości rodzajowej (gender), skutki stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią w edukacji, problem przemocy ze względu na płeć oraz dyskursy kobiecości i męskości w kulturze popularnej, programach i podręcznikach szkolnych oraz potocznych narracjach. Realizuje projekty badawcze, edukacyjne i społeczne z zakresu problematyki dyskryminacji ze względu na płeć, np. "O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w dziejach, w świetle analizy polskich podręczników do nauki historii", "Gender w podręcznikach", "Kontrola realizacji prawa młodzieży do edukacji seksualnej w Polsce", "Partnerstwo na rzecz elastycznych form pracy i rozwoju zawodowego rodziców", "Rówieśnicza przemoc motywowana stereotypami i uprzedzeniami związanymi z płcią", "Lights, Camera and Action Against Dating Violence", "Mądrość, odwaga, entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)".
Dr Izabela Czerniejewska - Specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Autorka książki "Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce" (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Zaangażowana badaczka, uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Prezeska Fundacji Centrum Badań Migracyjnych, koordynatorka punktu informacyjnego dla cudzoziemców w Poznaniu Migrant Info Point (MIP). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.
Prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz - doktorka habilitowana nauk ekonomicznych, profesorka nadzwyczajna w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania. Autorka 118 publikacji naukowych i dydaktycznych w języku polskim i angielskim, w tym książek: "Dyskryminacja kobiet na polskim rynku pracy"oraz "Polityka społeczno-gospodarcza państwa wobec pracy kobiet". Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na: makroekonomii, rynku pracy, nierównościach społecznych i dyskryminacji ekonomicznej kobiet, absolwentów, osób młodych i z niepełnosprawnością. Uczestniczka projektów unijnych, była m.in. koordynatorką merytoryczną projektu "FLEXCORE - wielopłaszczyznowa promocja elastycznego rozwoju zawodowego w oparciu o ideę flexicurity w Wielkopolsce oraz ekspertką ds. flexicurityw projekcie "MAM DZIECKO-PRACUJĘ. Analiza, testowanie oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wspomagających godzenie życia zawodowego i prywatnego w Wielkopolsce, opartych na idei flexicurity".
dr Jowita Wycisk - psycholożka i kulturoznawczyni. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Osobowości Instytutu Psychologii UAM. Autorka publikacji i badań na temat zagadnień LGBT w psychologii, takich jak: psychologiczne konsekwencje i strategie radzenia sobie z homofobią, postawy psychologów wobec pracy z rodzinami LGBT. Pomysłodawczyni i współorganizatorka konferencji "Dziecko zagrożone homofobią". "Homoseksualność w rodzinie a polityka społeczna miasta", współorganizowanej przez Urząd Miasta Poznania, Instytut Psychologii UAM i Stowarzyszenie Grupa Stonewall. W latach 2001-2006 związana ze Stowarzyszeniem Kobiet KONSOLA, w ramach którego współorganizowała dwa cykle edukacyjne pt. "Wprowadzenie do gender studies" oraz konferencje i projekty o tematyce feministycznej i genderowej.