Wzory dokumentów

Poniżej znajdują się wzory dokumentów niezbędnych do zgłoszenia kandydata na ławnika. Dokumenty należy wypełnić czytelnie, czarnym lub niebieskim kolorem. Na karcie zgłoszenia kandydata na ławnika powinny być uzupełnione wszystkie pola (jeżeli dane pole nie dotyczy kandydata na ławnika proszę wpisać zwrot "nie dotyczy").


KARTA ZGŁOSZENIA KANDYDATA NA ŁAWNIKA

Udostępniamy wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika w postaci formularza do pobrania (pliku *.PDF), dostosowanego dla osób kandydujących z terenu miasta Poznania na ławników do sądów powszechnych w Poznaniu w wyborach uzupełniających.

Załączniki


Wykaz załączników do karty zgłoszenia kandydata na ławnika:

1) informacja z Krajowego Rejestru Karnego dotycząca zgłaszanej osoby

Poniżej można pobrać wzór zapytania o informację z Krajowego Rejestru Karnego, które należy złożyć w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, mieszczącym się przy ul. Hejmowskiego 2. Szczegóły dotyczące dojazdu znajdują się tutaj.

UWAGA!

Informacja z Krajowego Rejestru Karnego powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż trzydzieści dni przed dniem zgłoszenia.

Zgodnie z art. 162 § 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ponosi Skarb Państwa.

W treści wniosku należy powołać przepis art. 162 § 7 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych w celu zwolnienia od kosztów z tytułu wydania informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Do formularza należy dołączyć oświadczenie osoby zgłaszającej (wpisanej w części C pkt 2 Karty zgłoszenia kandydata na ławnika) potwierdzające, że dana osoba kandyduje na ławnika.

Sprawdź tutaj.

Załączniki


2) oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe

UWAGA!

Oświadczenie powinno być opatrzone datą nie wcześniejszą niż trzydzieści dni przed dniem zgłoszenia.

Załączniki


3) oświadczenie kandydata, że nie jest i nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona

UWAGA!

Oświadczenie powinno być opatrzone datą nie wcześniejszą niż trzydzieści dni przed dniem zgłoszenia.

Załączniki


4) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia kandydata na ławnika, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania funkcji ławnika

UWAGA!

Zaświadczenie powinno być opatrzone datą nie wcześniejszą niż trzydzieści dni przed dniem zgłoszenia,

Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.

Załączniki


5) lista osób, zawierająca imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających kandydata w przypadku zgłoszenia przez obywateli

UWAGA!

Obywatele zgłaszający kandydata muszą posiadać czynne prawo wyborcze i zamieszkiwać stale na terenie gminy dokonującej wyboru, czyli miasta Poznania.

Pierwsza osoba wymieniona na liście jest uprawniona do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata na ławnika przez obywateli. Ta osoba powinna również podpisać Kartę zgłoszenia kandydata na ławnika w części C pkt 3 oraz na ostatniej stronie Karty.

Załączniki


6) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do właściwego rejestru lub ewidencji dotyczący stowarzyszenia, innej organizacji społecznej lub zawodowej, zarejestrowanej na podstawie przepisów prawa, w przypadku zgłoszenia przez to stowarzyszenie lub inną organizację

UWAGA!

Załącznik należy dołączyć do karty zgłoszenia kandydata na ławnika i powinien on być opatrzony datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed dniem zgłoszenia.

Zgodnie z art. 162 § 8 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych koszt opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa.


7) 2 zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Wymogi do fotografii:

  • wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • wykonana na papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek,
  • kolorowa,
  • o wymiarach 35 x 45 mm,
  • wykonana na jednolitym jasnym tle,
  • z równomiernym oświetleniem,
  • mająca dobrą ostrość,
  • odwzorująca naturalny kolor skóry,
  • obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków (tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii),
  • przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie,
  • odzwierciedlająca w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby kandydującej,
  • osoba na fotografii patrzy na wprost oraz ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice,
  • bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami (dopuszczalne są odstępstwa - zgodnie z wymogami wyznawanej religii na podstawie zaświadczenia o przynależności do kościoła lub innego związku wyznaniowego zarejestrowanego w RP oraz dla osoby z wadą wzroku potwierdzoną przez orzeczenie o niepełnosprawności).

UWAGA!

Zdjęcia należy dostarczyć w kopercie, a na ich odwrocie wpisać swoje imię i nazwisko.


8) dodatkowe oświadczenie kandydata, że nie zachodzi w stosunku do niego żadna z przesłanek wymienionych w art. 159 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Załączniki


Dodatkowe wyjaśnienia zagadnień związanych z wypełnieniem dokumentów:

Załączniki