Wsparcie mieszkańców
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu jest regionalną instytucją finansów publicznych, od ponad 23 lat wspomagającą finansowo inwestorów w realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych w ochronie środowiska. Wspiera także edukację ekologiczną, badania naukowe i wydawnictwa popularyzujące ochronę przyrody.
Podstawowym zadaniem wojewódzkich funduszy jest finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i pozainwestycyjnych w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w celu realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Wojewódzki Fundusz posiada zróżnicowaną ofertę finansową dostosowaną do różnych grup odbiorców i aktualnych priorytetów.
Zobacz także
Program wsparcia Agroenergia organizowany przez WFOŚiGW ma na celu promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie.
Beneficjentami programu mogą być Osoby fizyczne/Osoby prawne będące właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadziły osobiście gospodarstwo rolne/ prowadziły działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.
W ramach dofinansowania możliwy jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej: 10 < kW ≤ 50, instalacji wiatrowych o zainstalowanej mocy elektrycznej: 10 < kW ≤ 50, pomp ciepła o mocy: 10 < kW ≤ 50, instalacji hybrydowej, tj.: fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężone w jeden układ, służących zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych Wnioskodawcy w miejscu prowadzenia działalności rolniczej.
Nabór wniosków o dofinasowanie prowadzony jest od 01.10.2021 r. do wyczerpania środków.
Zobacz także
Rządowy program Czyste Powietrze ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.
Beneficjentami Programu są osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Program zakłada pomoc finansową w formie dotacji, pożyczki lub dotacji z pożyczką.
Zobacz także
"Mój Prąd" to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Warunkiem skorzystania z programu jest umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej z wytworzonej mikroinstalacji.
Drugi nabór wniosków o dofinansowanie osobom fizycznym mikroinstalacji fotowoltaicznych potrwa do 17 marca 2023 r.
Szczegóły programu dostępne są na stronie mojprad.gov.pl.