Wildecki totem multimedialny
Wildecki totem multimedialny
Od początku lutego 2021, przy skwerze Marii Rataj, u zbiegu ulic Spychalskiego i Górna Wilda, uruchomione zostało urządzenie służące popularyzacji historii i walorów turystycznych tej części miasta. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi, multimedialne totemy pojawią się także w innych rejonach Poznania.
Pilotażowy projekt instalowania i uruchamiania totemów multimedialnych - urządzeń służących prezentacji wirtualnych wystaw, stawianych na terenie poszczególnych dzielnic miasta, zainicjowany został przez Mariusza Wiśniewskiego, zastępcę prezydenta Poznania.
- Takie urządzenia pozwalają w nowoczesny sposób odkrywać i upowszechniać bogatą historię poszczególnych rejonów Poznania. Za pomocą multimedialnego totemu możemy przypominać postaci zasłużone dla lokalnej społeczności oraz promować unikatowe walory turystyczne najatrakcyjniejszych części miasta. Forma ta w czasach pandemii ma również dodatkową zaletę, ponieważ jest bezkontaktowa i całkowicie bezpieczna - tłumaczy Mariusz Wiśniewski.
Pierwszy z totemów został postawiony przy wildeckim skwerze Marii Rataj. Od 1 lutego prezentowana na nim będzie testowa prezentacja z archiwalnymi fotografiami Wildy. W drugiej połowie miesiąca uruchomiona zostanie ekspozycja umożliwiająca porównanie dawnych, najbardziej charakterystycznych wizerunków Wildy z ich współczesnymi odpowiednikami. W planach są także kolejne prezentacje poświęcone m.in. Wildzie w czasach PRL, patronom wildeckich ulic oraz najcenniejszym wildeckim obiektom architektonicznym.
Operatorem i opiekunem merytorycznym urządzenia jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, które chce zaprosić do współpracy również lokalnych twórców, dla których totem może stać się swoistą witryną ich artystycznych dokonań. Jeśli totem spełni zamierzenia inicjatorów i realizatorów projektu, w kolejnych latach podobne urządzenia pojawią się w innych miejscach na terenie miasta.
Wydawnictwo Miejskie Posnania