Święty Marcin otwarty
Na kilka dni przed planowanym terminem zakończyła się przebudowa ul. Święty Marcin, pomiędzy ulicami Gwarną a Ratajczaka. Była to część pierwszego etapu projektu Program Centrum, którego głównym celem jest uspokojenie ruchu w centrum Poznania oraz budowa nowej trasy tramwajowej wzdłuż ul. Ratajczaka.
- Chciałbym podziękować wszystkim osobom, spółkom i jednostkom zaangażowanym w odnowę ul. Św. Marcin. Minęło półtora roku, od kiedy rozpoczęły się tu prace. Ten przebudowany odcinek reprezentacyjnej arterii w centrum Poznania oddajemy kilka dni przed zaplanowanym terminem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Poprzednie władze miasta nie reagowały na stopniowy proces wymierania tej ulicy. Teraz czas na jej reanimację.
Od 7 marca ul. Św. Marcin jest otwarta dla pieszych. W poniedziałek, 11 marca, przejadą po niej pierwsze samochody i rowerzyści. Od tego dnia wróci też stała organizacja ruchu w rejonie ulic: Św. Marcin, Ratajczaka, 27 Grudnia, Kantaka. Nie będzie możliwości przejazdu samochodów przez ul. 27 Grudnia koło Okrąglaka. Droga ta, tak jak przed rozpoczęciem przebudowy, ponownie przeznaczona będzie dla rowerzystów. Żeby dojechać do ul. Św. Marcin, na przykład z placu Wolności, trzeba będzie pojechać albo przez ul. Ratajczaka albo przez ul. Kantaka. Ul. Ratajczaka ponownie będzie można dojechać w kierunku Starego Browaru.
- Celem przebudowy było wygospodarowanie dodatkowych przestrzeni dla pieszych w obrębie ulicy Św. Marcin, a także zwiększenie jej atrakcyjności i dostępności dla pasażerów komunikacji publicznej - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.
Przed przebudową ul. Św. Marcin podzielona była wzdłuż przez tory tramwajowe i pas zieleni. Drzewa znajdowały się tylko na środku. Teraz przestrzeń jest wspólna, wprowadzono tzw. strefę zamieszkania, po której samochody nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h.
Powstało nowe torowisko, poszerzono chodniki, wykonano nowe nawierzchnie ulicy i ciągów pieszych, zamontowano liczne elementy małej architektury. Ulicę ożywią m.in. kolorowe konstrukcje do siedzenia. Postawiono też nowe ławki - w tym z panelami słonecznymi i gniazdkami USB. Wieczorami i nocą ulice oświetlają nowe lampy.
Uporządkowano także tereny zielone, na których pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów. Wyrośnięte już drzewa posadzono w specjalnie dla nich przygotowanych miejscach, wyposażonych w systemy antykompresyjne. Są to konstrukcje, pozwalające na rozwój systemów korzeniowych bez kolizji i zagrożenia dla infrastruktury podziemnej oraz umożliwiające podlewanie drzew.
Zieleni na reprezentacyjnej ulicy miasta będzie jeszcze więcej. Pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka, na ponad 150 metrach kwadratowych, wykonano także niższe nasadzenia.
Dużym udogodnieniem dla osób poruszających się komunikacją publiczną będzie nowy przystanek. Powstał on przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin z ul. Ratajczaka i będzie nazywał się tak, jak przecinająca ulica - "Ratajczaka". To przystanek typu wiedeńskiego, dzięki czemu łatwiej będzie wsiadać i wysiadać z tramwajów zwłaszcza osobom starszym, z niepełnosprawnościami, ale także opiekunom z dziećmi w wózkach. W przyszłości - po wybudowaniu trasy tramwajowej w ciągu ul. Ratajczaka - będzie można na tym przystanku wsiąść w tramwaj, jadący na Wildę i Dębiec. Znacznie skróci się tym samym czas dojazdu na południe Poznania.
Wzdłuż ulicy, po obu jej stronach, będą mogły powstać ogródki gastronomiczne. Wiadomo już, że chęć ich postawienia wyraziło przynajmniej sześć podmiotów.
Już 8 marca, w Dzień Kobiet, o godzinie 17 będzie można obejrzeć wystawę "Kobiety Świętego Marcina wczoraj i dziś" oraz posłuchać koncertu zespołu Wolny Elektron "Kocham Cię Tej". Kulturalne otwarcie Św. Marcina nastąpi 13 kwietnia. Wtedy to, pomiędzy 12:00 a 20:00, odbędą się imprezy pod nazwą "Drzwi Otwarte na Świętym Marcinie". Tytułowe drzwi otworzą się tego dnia szerzej, a przedsiębiorcy, artyści i animatorzy zaproszą do specjalnie przygotowanych atrakcji i działań. Pełen program dostępny będzie od 1.04 na www.ckzamek.pl i profilu FB Strefa Święty Marcin oraz w punkcie informacyjnym na narożniku Św. Marcina i Gwarnej.