Regranting 2018
Czym jest regranting ?
Regranting to angielskie określenie, używane w Polsce w brzmieniu oryginalnym, opisuje ono mechanizm, w ramach którego ośrodki otrzymane w formie dotacji przez jeden podmiot są także w formie grantów przekazywane innym podmiotom. Jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować regranting od 2010 roku, dzięki nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na podstawie art. 16a. W ramach regrantingu samorząd sam nie organizuje konkursu na mikrodotacje i ich nie przyznaje, ale znajduje operatora - organizację pozarządową - który w jego imieniu zajmuje się przygotowaniem konkursu oraz przyznawaniem i rozliczeniem dotacji. Przykładowo Urząd Miasta Poznania w 2017 roku wyłonił operatora na podstawie otwartego konkursu ofert, który w ramach konkursu mikrodotacji dofinansował 48 projektów.
Centrum Inicjatyw Lokalnych - Regrantingowe
Biuro Centrum Inicjatyw Lokalnych - Regrantingowe mieści się na ul. Bukowskiej 27/29, 60-501 Poznań w siedzibie Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu "Centrum Bukowska"
Operatorami regrantingu są:
Stowarzyszenie Wielkopolska Sieć Organizacji Pozarządowych wraz ze Stowarzyszeniem Instytut Zachodni
Zadania Operatora
Operator zadania zobowiązany jest do:
- utworzenia i prowadzenia Centrum Inicjatyw Lokalnych Regrantingowego,
- koordynowania funkcjonowania CIL Regrantingowego;
- budowanie sieci współpracy pomiędzy wszystkimi powstałymi CIL-ami;
- organizacji konkursu na mikrogranty;
- prowadzenia Punktu Doradczego, który świadczył będzie usługi dla realizatorów mikrograntów poprzez m.in. szkolenia, dyżury doradcze w siedzibie CIL;
- przeznaczenia środków finansowych na mikrogranty, które powinny stanowić minimum 80% całej kwoty dofinansowania;
- przeprowadzenie podstawowej ewaluacji z realizacji zadania.