Program Współpracy Miasta Poznania z Organizacjami Pozarządowymi na 2023 rok
Program Współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec organizacji pozarządowych. Przyjmowanie rocznych Programów Współpracy z organizacjami pozarządowymi jest, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego. Uchwała Nr LXXIV/1365/VIII/2022 Rady Miasta Poznania z dnia 22 listopada 2022 w sprawie przyjęcia Programu współpracy Miasta Poznania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rok 2023, wszedł w życie ww. dokument.
Sposób tworzenia Programu oraz przebieg konsultacji:
1. Projekt Programu na 2023 rok powstał na bazie Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2022 rok.
2. Współtworzenie Programu odbywało się w dwóch etapach, z których pierwszy realizowany był od 27 czerwca do 15 lipca 2022 roku, natomiast drugi od 23 września do momentu wprowadzenia projektu uchwały Rady Miasta Poznania na sesję.
3. Organizacje Pozarządowe oraz komisje dialogu obywatelskiego miały możliwość włączyć się we współtworzenie Programu poprzez nadsyłanie od 27 czerwca do 15 lipca 2022 roku proponowanych zadań priorytetowych oraz propozycji i sugestii, które powinny być zawarte w Programie.
4. Wszystkie propozycje zebrane od Organizacji Pozarządowych zostały przekazane wydziałom merytorycznym Urzędu Miasta Poznania.
5. Poszczególne wydziały Urzędu Miasta Poznania odnosiły się do propozycji priorytetowych zadań publicznych oraz przedstawiały priorytetowe zadania publiczne planowane do realizacji w 2023 roku.
6. Od 23 września do 7 października 2022 roku trwały konsultacje społeczne projektu Programu na stronie internetowej Miasta Poznania zgodnie z uchwałą Nr LXXX/1201/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Poznańską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub z Organizacjami Pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Konsultacje prowadzone były w formie:
1) zgłaszania uwag i opinii drogą elektroniczną na wskazany w ogłoszeniu adres;
2) przekazania projektu Programu do konsultacji ciałom doradczym i konsultacyjnym.
7. Do Urzędu wpłynęło 17 uwag zgłoszonych przez Organizacje Pozarządowe, z których odrzucono 7, natomiast pozostałe uwzględniono w części lub całości.
8. Poznańska Rada Działalności Pożytku Publicznego, Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Oświaty oraz Komisja Dialogu przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami pozytywnie zaopiniowały projekt Programu.
9. Pozostałe komisje dialogu obywatelskiego nie wniosły zastrzeżeń do dokumentu.