Prof. Noga Alon (Izrael) 06.11.2014
Noga Alon jest profesorem matematyki i informatyki na Uniwersytecie w Tel Awiwie w Izraelu, pracuje także w Insitute for Advanced Study, Princeton, USA.
Tytuł doktora matematyki otrzymał na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie w 1983 roku. Prowadził gościnne wykłady w wielu renomowanych instytucjach badawczych w tym MIT, Institute for Advanced Study w Princetown, IBM Almaden Research Center, Bell Laboratories, Bellcore i w Microsoft Research. Od 1985 roku pracuje na Uniwersytecie w Tel Awiwie, w latach 1999-2001 kierował Szkołą Nauk Matematycznych. Wypromował ponad 20 doktorantów. Od 2009 roku jest członkiem Microsoft Research. Profesor Alon zasiada w radach redakcyjnych kilkunastu renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych i technicznych. Od 2008 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma "Random Structures and Algorithms", którego redakcja znajduje się w Poznaniu.
Profesor Noga Alon był zaproszony do wygłoszenia wykładów plenarnych na wielu konferencjach międzynarodowych, w tym na sesjach plenarnych na Europejskim Kongresie Matematyków w 1996 roku oraz na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w 2002 roku. Do tej pory opublikował ponad pięćset artykułów naukowych, jedną książkę i jest jednym z najczęściej cytowanych autorów z nauk matematycznych.
Jego zainteresowania badawcze to głównie kombinatoryka i teoria grafów oraz ich zastosowanie w informatyce teoretycznej. Na szczególną uwagę zasługują jego wyniki związane z zastosowaniem tzw. ekspanderów, z badaniami technik derandomizacyjnych, z podstawami algorytmów strumieniowych, z zastosowaniem algebraicznych i probabilistycznych metod w matematyce dyskretnej, w teorii informacji, geometrii kombinatorycznej i kombinatorycznej teorii liczb. Profesor Noga Alon jest także głównym twórcą tzw. Combinatorial Nullstellensatz, który ma wiele zastosowań w kombinatoryce i teorii liczb.
Jest członkiem Izraelskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych od 1997 roku oraz Academia Europea od 2008 roku. Otrzymał wiele nagród, w tym Erdös Prize w 1989 roku, Feher Prize w 1991 roku, Polya Prize w 2000 roku, Bruno Memorial Award w 2001 roku, nagrodę Landaua w 2005 roku, Gödel Prize w 2005 roku, Israel Prize w 2008 roku, nagrodę EMET w 2011 roku oraz honorowy doktorat Politechniki Federalnej w Zurychu w 2013 roku.
Wykłady z Informatyki im. Rejewskiego, Różyckiego, Zygalskiego http://enigma.amu.edu.pl