Odmień swoje podwórko 2013
Odmień swoje podwórko 2013
Warsztaty "Odmień swoje podwórko" odbyły się w dniach 24-25 maja 2013 r. Spotkanie miało miejsce w Pawilonie Nowa Gazownia, przy ulicy Ewangelickiej 1, w Poznaniu.
Warsztaty poprowadził Jarosław Surma. W zajęciach wzięło udział 58 osób. Byli wśród nich: mieszkańcy domów, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania, studenci Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego, przedstawiciele środowiska akademickiego i artystycznego Uniwersytetu Artystycznego, architekci i architekci krajobrazu.
Uczestników podzielono na 9 zespołów. Każdy zespół reprezentował jeden ze zgłoszonych obiektów:
ul. Grobla 12,
ul. Kościuszki 80,
ul. Marcinkowskiego 2,
ul. Mielżyńskiego 25,
ul. Ratajczaka 21,
ul. Ratajczaka 25,
ul. Stary Rynek 78,
ul. Szewska 14,
ul. Św. Wojciech 4.
W każdej z grup znaleźli się mieszkańcy oraz fachowcy, których rola polegała na wspieraniu i nadawaniu realnych kształtów wizjom, tworzonym przez głównych zainteresowanych - lokatorów.
Efektem końcowym prac prowadzonych w ramach warsztatów "Odmień swoje podwórko" miało być osiągnięcie dwóch podstawowych celów:
a) ożywienie i zagospodarowanie podwórek z obszaru Starego Miasta w Poznaniu - poprzez znalezienie pomysłów na zazielenienie i ożywienie podwórek, w celu uczynienia ich przyjaznymi i atrakcyjnymi miejscami dla ich mieszkańców
b) integracja mieszkańców - poprawa jakości życia - uwzględniająca działania materialne oraz integrująca lokalną społeczność.
Pierwszego dnia przedstawiono wcześniejsze efekty podobnych akcji, przeprowadzonych na terenie Poznania oraz w innych miastach Polski i Europy. Następnie przystąpiono do ANALIZY POTRZEB.
Drugim etapem było stworzenie SCHEMATU PRZESTRZENNO-FUNKCJONALNEGO. W oparciu o powstałą listę potrzeb wyodrębniono konkretne funkcje, jakie ma spełniać przestrzeń podwórza. Następnie, w sposób ogólny, gracze musieli określić kierunki działań: znaleźć najlepszą lokalizację funkcji pod względem dostępu, wygody użytkowania, stref słońca i cienia.
Pierwszy dzień warsztatów zakończył się przedstawieniem wyników dotychczasowej pracy. Przedstawiciele poszczególnych zespołów zapoznali pozostałych uczestników gry ze specyfiką obiektu, potrzebami mieszkańców i przedstawili schematy przestrzenno- funkcjonalne (SP-F). Wszyscy widzieli potrzebę: zazielenienia podwórzy i strefy wypoczynku i spotkań sąsiedzkich, wydzielenia przestrzeni dla dzieci. Te wszystkie pozytywne kierunki działań stały w opozycji do głównego problemu, jakim okazało się składowanie śmieci.
Drugi dzień rozpoczął się konfrontacją ogólnych założeń projektowych, zawartych w SP-F z rzeczywistością. Zespoły udały się na swoje podwórza, by ocenić faktyczne możliwości - przestrzeń, wielkość, charakter, stan utrzymania itp.
Po WIZJI LOKALNEJ zespoły przystąpiły do precyzowania projektów, czyli tworzenia KONCEPCJI ZAGOSPODAROWANIA TERENU.
Oprócz pomysłu, należało opracować STRATEGIĘ DZIAŁANIA, związaną z jego realizacją, czyli sposoby aktywizacji mieszkańców oraz sposoby pozyskiwania środków, w tym również pieniężnych.
Występując na ogólnym forum, poszczególne zespoły, preentowały swoje pomysły. Dla uatrakcyjnienia gry poproszono wszystkich, by kierując się własnymi emocjami i wiedzą zagłosowali na "najbardziej przyjazne podwórko". Największą akceptację uzyskał projekt zespołu, który zajął się podwórzem przy ulicy Szewskiej.
Zwycięzcami byli wszyscy! Entuzjazm i chęć do pracy były budujące. Bez takiej postawy nie uzyskano by zamierzonych celów. Wszyscy wyszli bogatsi nie tylko o "nowe oblicza podwórek", ale także o nowych sąsiadów i znajomych.
W sobotę 13 lipca 2013 r. o godzinie 11:00 odbyło się spotkanie Prezydenta Tomasza Kaysera z mieszkańcami biorącymi udział w akcji Odmień swoje podwórko - edycja 2013. Gospodarzami spotkania byli mieszkańcy kamienicy przy ul. Ratajczaka 21. Podczas spotkania Prezydent rozmawiał z mieszkańcami o postępie prac na podwórku i planach na przyszłość, razem z mieszkańcami sadził również krzewy.
W trakcie wizyty Prezydenta na podwórku przy ul. Ratajczaka 21, odbyła się również konferencja prasowa na którą przybyło wielu przedstawicieli poznańskich mediów.
Po zakończeniu warsztatów mieszkańcy rozpoczęli działania zmierzające do realizacji powstałych koncepcji zagospodarowania zakwalifikowanych do udziału podwórek. Odbyły się dwie akcje w terenie z udziałem pracowników Oddziału Rewitalizacji, a także prowadzącego warsztaty, pana Jarosława Surmy. W trakcie prac wizytacji podwórek dokonał również Prezydent Miasta Poznania, Jerzy Kayser.
Dzisiaj można już cieszyć się efektami podjętych działań - kolejne poznańskie podwórka wykorzystały szansę zmiany swojego wizerunku i stały się atrakcyjniejszym miejscem dla mieszkańców.
Pod koniec października odbędzie się spotkanie podsumowujące całą tegoroczną akcję "Odmień swoje podwórko". Serdecznie zapraszamy!