Międzynarodowa inauguracja projektu w Poznaniu - Listopad 2013
Oficjalna, międzynarodowa inauguracja projektu "YALE - Małe Dzieci jako Aktywne Osoby Odkrywające swój Świat" odbyła się w Poznaniu w dniach 24-27 listopada 2013r. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich i niemieckich partnerów projektu: przedstawiciele władz oświatowych Poznania i Berlina, Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren oraz das Berliner Kita-Institut für Qualitätsentwicklung (Beki), przedstawiciele podmiotu zarządzającego wybranymi placówkami przedszkolnymi w Berlinie: "Dzieci w ruchu" gGmbH, a także przedstawiciele wszystkich przedszkoli biorących udział w projekcie zarówno w Poznaniu jak i w Berlinie.
Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wgląd w praktykę kształcenia przedszkolnego w Polsce na przykładzie Poznania i wstępna wymiana doświadczeń w zakresie wspierania aktywnego uczenia się dzieci w przedszkolach, w szczególności metody projektów.
Pierwszego dnia odbyło się oficjalne powitanie w Urzędzie Miasta Poznania, podczas którego Zastępca Prezydenta Miasta - Dariusz Jaworski oficjalnie zainaugurował projekt. Każdy z partnerów projektu miał okazję, żeby się przedstawić i zaprezentować swoją instytucję. Następnie partnerzy wymienili się oczekiwaniami związanymi z projektem YALE, a także w małych grupach dyskutowali nad praktyką pracy w niemieckich i polskich przedszkolach.
Drugiego dnia uczestnicy przedstawili prezentacje dotyczące prawnych i administracyjnych ram funkcjonowania przedszkoli w Poznaniu i w Berlinie. Ponadto zapoznali się z pracą Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren, który od 1993 roku zajmuje się wsparciem oraz promocją rozwoju i edukacji małego dziecka. Co więcej, Instytut sam prowadzi przedszkole, w którym pracuje się za pomocą metody projektów na podstawie koncepcji zaproponowanej przez prof. Lilian Katz i Sylvii C. Chard. Wszystkie trzy, polskie przedszkola są w kontakcie z Instytutem i pracują metodą projektów.
W drugiej części dnia uczestnicy odwiedzili najmłodsze poznańskie przedszkole - Przedszkole nr 46, które zostało otwarte w 2010 roku. Podczas wizyty goście mieli możliwość odwiedzenia pomieszczeń przedszkola, a także mogli zaobserwować jak przebiega wdrażanie metody projektów i jak wygląda dzień powszedni w placówce.
Trzeciego dnia partnerzy projektu odwiedzili kolejne przedszkola biorące udział w projekcie: Przedszkole nr 87 i Przedszkole nr 42. Dzięki tym wizytom uczestnicy mogli sami doświadczyć, jak wygląda codzienna praca w przedszkolach oraz przyjrzeć się jak przebiegają poszczególne fazy projektu. Merytoryczna wymiana opinii i ożywione dyskusje stanowiły ważną część spotkania.
Pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach projektu zostało bardzo pozytywnie odebrane zarówno przez niemiecką, jak i polską stronę projektu. Polska gościnność, jak i otwartość wszystkich uczestników spotkania przyczyniła się do intensywnej wymiany zdań oraz bardzo dobrej atmosfery spotkania. Goście z Berlina byli pod wrażeniem zaangażowania nauczycieli we wdrażanie metody projektów, przejrzystości pracy przedszkola dla rodziców, jak i zaangażowania ze strony rodziców. Dostrzeżono również dobre warunki pracy nauczycieli w przedszkolach z dodatkowym czasem przeznaczonym na przygotowanie i ewaluację pracy. Z drugiej strony wywołały zaskoczenie ścisłe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i surowość obowiązku nadzoru dzieci.
Podczas spotkania podsumowującego zaproponowano już wiele merytorycznych tematów dotyczących kolejnego spotkania partnerów, jakie odbędzie się w Berlinie na początku kwietnia. Duże zainteresowanie budzi wśród polskich uczestników "praca otwarta" berlińskich przedszkoli, a także metody wdrażania pracy projektowej w Berlinie. Wszyscy uczestnicy wyrazili duży entuzjazm związany z dalszym rozwojem projektu YALE widząc w nim możliwości wzbogacenia własnej pracy w przedszkolach, zarówno w Berlinie jak i w Poznaniu.