Konsultacje społeczne PZMM - II etap

Szanowni Państwo,

już niebawem wkroczymy w II etap konsultacji społecznych dotyczących Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Poznania. Ze względu na stan epidemii nie będziemy mogli ich jednak przeprowadzić w formie tradycyjnych spotkań. Osoby z grupy konsultacyjnej (mieszkańcy, społecznicy, radni osiedlowi, przedstawiciele różnych wydziałów Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych i spółek, a także eksperci zewnętrzni) wkrótce otrzymają zaproszenia do udziału w konsultacjach online, dzięki którym będzie można kontynuować prace nad Planem Mobilności. Natomiast uczniowie wyrażą swoje opinie na zajęciach w późniejszym czasie.

Do konsultacji będzie można też dołączyć, wysyłając zgłoszenie na adres konsultacje@feps.pl. Otwarte spotkanie konsultacyjne dla wszystkich chętnych mieszkańców odbędzie się w poniedziałek 30 marca o godz. 17:00 i potrwa ok. 1,5 godziny. Do udziału w wideospotkaniu będzie potrzebny komputer albo smartfon, który ma połączenie z internetem. Przydadzą się również słuchawki lub głośniki. Chęć udziału w konsultacjach online prosimy zgłaszać do 29 marca, w temacie maila podając termin konsultacji (30 marca).

Nadchodzące konsultacje będą składały się z prezentacji w formie webinarium, serii pytań uczestników oraz formularza. Podczas prezentacji zostaną przedstawione diagnoza sytuacji mobilnościowej w Poznaniu przygotowana przez firmę TRAKO Projekty Transportowe oraz założenia miejskiej Polityki Mobilności. W dalszej kolejności uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie elektronicznych formularzy opinii. Pomogą one w wybraniu najważniejszych działań, które powinny znaleźć się w Planie Mobilności.

Przypomnijmy, że Plan Mobilności, który powstanie do listopada bieżącego roku, będzie kompleksowym dokumentem, który obejmie wszystkie zagadnienia dotyczące komunikacji i przemieszczania się w obrębie miasta Poznania. Plan Mobilności oraz opracowana przez Miasto Poznań Polityka Mobilności zastąpią dokumenty, które obecnie regulują kwestie transportu w Poznaniu - m.in. Politykę Transportową Miasta z 1999 r. i programy realizacyjne, takie jak Program Rowerowy z 2017 r. oraz uwzględni Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego na lata 2014-2025 oraz kwestie parkowania i rozwoju sieci drogowej.

Na I etapie konsultacji społecznych w styczniu 2020 odbyło się 5 spotkań z tzw. interesariuszami konsultacji, czyli wszystkimi grupami zainteresowanymi zrównoważoną mobilnością oraz takimi, na które może mieć wpływ opracowywany dokument. Wzięło w nich udział w sumie ponad 120 mieszkańców Poznania, co pozwoliło uchwycić różne perspektywy uczestników. Wszystkie uwagi i zgłoszenia, a także wynik prac stolikowych zostały zebrane w raporcie, który znajduje się do pobrania na dole strony. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nim przed rozpoczęciem kolejnego etapu konsultacji.

* Zgłaszając się do udziału w konsultacjach, każdy mieszkaniec wyraża jednocześnie świadomą zgodę na udostępnienie adresu e-mail organizatorom konsultacji, tj. Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. Jest to niezbędne do przeprowadzenia webinarium. Po jego zakończeniu dane zostaną usunięte z bazy. 

Projekt na zlecenie Urzędu Miasta Poznania realizuje firma "TRAKO" PROJEKTY TRANSPORTOWE, konsultacje społeczne przeprowadzają Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej