2018
Brno na Tour Salonie
W dniach 9-11 lutego 2018 r. delegacja Miasta Brna zaprezentowała, na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania, atrakcje turystyczne stolicy Moraw w ramach Targów Regionów i Produktów Turystycznych w Poznaniu.
Brno, drugie - co do wielkości - miasto Republiki Czeskiej, położone jest w odległości niespełna 500 km na południe od Poznania. Warto w Brnie zatrzymać się na dłużej ze względu na ciekawą historię miasta, jego architekturę i niepowtarzalną atmosferę. Nad Brnem górują XIII-wieczny zamek Špilberk i XII-wieczna katedra św.św. Piotra i Pawła. Brno to nie tylko budowle średniowieczne czy renesansowe. Znajduje się tutaj wiele zabytków barokowych, klasycystycznych i modernistycznych, np. willa Tughendatów, która jest wspaniałym przykładem modernistycznej architektury z okresu międzywojennego, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wśród atrakcji znajdujących się w sąsiedztwie Brna warto wymienić m.in. Park Krajobrazowy Morawskiego Krasu, który jest gratką nie tylko dla speleologów. Wśród miłośników historii znana jest nazwa Slavkov u Brna. To właśnie na polach między Slavkovem i Brnem rozegrała się jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich, zwana także bitwą trzech cesarzy - bitwa pod Austerlitz.
VIII Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu
Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania wraz z instytucjami partnerskimi zaprasza czechofili zdeklarowanych i początkujących do udziału w bogatym programie VIII Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu, od 13 do 21 października 2018 r.
Impreza ta odbywa się cyklicznie jesienią, od obchodów 45. rocznicy współpracy Poznania i Brna, które miały miejsce w 2011 roku. Celem Dni jest prezentacja kultury, dziedzictwa i współczesności Czech, a zwłaszcza Brna i Moraw oraz historycznych więzi między Czechami a Polską, a także ponad pięćdziesięcioletniej współpracy partnerskiej między Poznaniem i Brnem. Analogiczne wydarzenie, Dni Kultury Polskiej w Brnie, odbywają się wiosną, również od 2011 roku.
Współorganizatorami tegorocznej edycji Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu są: Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, asz.teatr, Uczelniane Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej, Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Filologii Słowiańskiej UAM oraz Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT.
Serdecznie zapraszamy do udziału w następujących wydarzeniach Dni:
Polsko-czeskie czytanie bajek Miloša Macourka
13.10.2018 g. 11:00-12:00, Biblioteka dla dzieci, Al. Marcinkowskiego 23
Biblioteka Raczyńskich organizuje polsko-czeskie czytanie bajek Miloša Macourka, jednego z bardziej oryginalnych twórców czeskiej kultury popularnej XX wieku. Macourek był autorem poezji, scenariuszy filmowych i utworów dla dzieci. Bajki, wydane nakładem Wydawnictwa UAM, które zaprezentują aktorzy asz.teatru, to opowieści łączące wyjątkową wyobraźnię autora z humorem i bystrym spojrzeniem na rzeczywistość.
Zobacz także
Koncert muzyki czeskiej
15.10.2018 g. 19:00, Aula Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2
Uczelniane Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej jest organizatorem koncertu U nas w Líšeň w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Líšňáci" z Brna. Wystąpią też poznańscy muzycy - sopranistka Joanna Szynkowska vel Sęk oraz pianista Przemysław Witek.
Rezerwacja miejsc do 12 października 2018 roku: uck@put.poznan.pl.
Zobacz także
Konferencja Brno i Poznań jako regionalne centra polityczne, gospodarcze i kulturalne od początków państwowości do przemian po 1918 roku
16-17.10. 2018 r., Instytut Historii UAM, ul. Umultowska 89d
Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe zapraszają na konferencję Brno i Poznań jako regionalne centra polityczne, gospodarcze i kulturalne od początków państwowości do przemian po 1918 roku. W konferencji wezmą udział czołowi czescy i polscy naukowcy.
Literatura polska i czeska po 1918 roku. Wernisaż wystawy w Bibliotece Raczyńskich
16.10.2018 r., godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego, pl. Wolności 19
Biblioteka Raczyńskich zaprasza na wernisaż wystawy Literatura polska i czeska po 1918 roku, będący jednocześnie inauguracją Dni Kultury Czeskiej. O wpływie, jaki na literaturę polską i czeską wywarły przełomowe, dla Czechów i Polaków, wydarzenia roku 1918 opowie prof. UAM dr hab. Anna Gawarecka, Zastępca Dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM i kurator wystawy.
Zobacz także
Wernisaż wystawy Brno / miasto z duchem Bauhausu
17.10.2018, g. 10.00, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej
Z okazji VIII Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu Politechnika Poznańska zaprasza na wystawę prezentującą piękno funkcjonalistycznej architektury w Brnie, której przykładem jest Willa Tugendhatów z 1930 roku, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystawę będzie można oglądać w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej od 15 października do 14 listopada 2018 r.
Zobacz także
Seminarium naukowe Austro-Węgry: mit, rzeczywistość, nostalgia...
17.10. 2018 r. godz. 11:00, Collegium Maius, Salon Mickiewicza, ul Fredry 10
Instytut Filologii Słowiańskiej UAM oraz Urząd Miasta Poznania zapraszają na seminarium naukowe Austro-Węgry: mit, rzeczywistość, nostalgia...
Różnice między Polakami i Czechami, wykład dr. Romana Madeckiego z Uniwersytetu Masaryka w Brnie
17.10.2018 r., godz. 18.00, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego, pl. Wolności 19
O tym, co łączy, ale też o tym, co dzieli Polaków i Czechów opowie wykładowca slawistyki na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, dr Roman Madecki. Wykład w języku polskim.
Zobacz także
Spektakle asz.teatru
8, 15 i 22.10.2018 r., godz. 17:00, filie Biblioteki Raczyńskich - Z okazji Dni Kultury Czeskiej w Poznaniu asz.teatr przygotował spektakl dla dzieci Dziewczynka z zapasową głową według bajki Milosa Macourka.
18.10. 2018 r. godz. 19:00, Collegium Maius, ul. Fredry 10 (sala teatralna) - Poznański asz.teatr zaprasza na spektakl "Myślałam, ze się utopiłam" autorstwa Niny Švec.
W grudniu 2018 roku, asz.teatr zaprasza na premierowy spektakl "Wojna na trzecim piętrze" Pavla Kohouta.
Informacji o spektaklach udziela asz.teatr.
Niezwykła podróż Dobrawy - warsztaty dla rodzin w Bramie Poznania ICHOT
21.10.2018 r., godz. 11:00 Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2
Centrum Turystyki Kulturowej Trakt organizuje warsztaty dla rodzin Niezwykła podróż Dobrawy. Uczestnicy warsztatów poznają historię księżnej Dobrawy, żony Mieszka I. Uczestnicy poznają dzieje kraju, z którego przybyła Dobrawa na poznański Ostrów Tumski oraz kulisy jej przeprowadzki.
Zapisy: edukacja@bramapoznania.pl
Dwa narody, jeden cel. Czeska i polska droga do Niepodległości, oprowadzanie tematyczne po Bramie Poznania
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT zaprasza na oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Bramy Poznania w dniu 19.10.2018, o g.17:00. Wycieczka po ekspozycji dotyczyć będzie dziejów tworzenia się obu narodowych wspólnot i późniejszych zmagań o uzyskanie suwerenności, ze szczególnym uwzględnieniem punktów stycznych i podobieństw w historii Czechów i Polaków. Zakres chronologiczny obejmować będzie zarówno początki państwowości i wydarzenia z czasów średniowiecznych i nowożytnych tworzących późniejszą tożsamość narodów, jak i XIX - wieczne dzieje polskich zmagań o odzyskanie niepodległości i czeskiego procesu przebudzenia narodowego, aż po kluczowe momenty w XX wieku - lata 1918, 1945 oraz 1989 - 1993.
Zapisy telefoniczne: CTK TRAKT