2009
- W maju 2009 roku w Poznaniu przebywali przedstawiciele Komendy Straży Pożarnej z Hanoweru. Głównym celem dynamicznie rozwijającej się współpracy w obszarze ratownictwa, było jak najszybsze przygotowanie poznańskich służb do działań zabezpieczająco- ratowniczych podczas EURO 2012. Podpisany został również list intencyjny pomiędzy Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu a Komendą Straży Pożarnej w Hanowerze. Jego zamierzeniem jest zawiązanie partnerstwa w celu organizacji wspólnych przedsięwzięć operacyjnych (staże szkoleniowe pracowników, organizacja i udział w ćwiczeniach doskonalących), prewencyjnych, edukacyjnych i kulturalnych w celu skorzystania z wzajemnych osiągnięć i wymiany dobrych praktyk w obszarze ratownictwa i ochrony ludności.
- 10.06.2009- spotkanie zastępcy Prezydenta, Tomasza Kaysera, z Hansem- Joachimem Grunze, rowerzystą z Hanoweru, który przywiózł list od Nadburmistrza Hanoweru.
- 14-17.06.2009- wizyta przedstawicieli Urzędu Miasta Poznania w Hanowerze związana z przygotowaniami naszego miasta do organizacji EURO 2012 (zarządzanie stadionem, obsługa medialna)
- 23.06.2009- spotkanie zastępcy Prezydenta, Jerzego Stępnia, ze studentami z Hanoweru, którzy w Poznaniu robili zdjęcia do wystawy o Poznaniu i Hanowerze. Wystawa uświetni obchody jubileuszu 30- lecia współpracy obu miast.
- Istotnym elementem współpracy są projekty realizowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu we współpracy z Biurem Kultury Urzędu Miasta Hanower. Do roku 2009 przygotowano 8 takich projektów. W kilku z nich udział brali również przedstawiciele Jyväskylä oraz miasta partnerskiego Hanoweru - Bristolu. W 2007 roku zrealizowano kolejny projekt filmowy dla młodzieży "W świetle reflektorów". Tematem projektu jest próba przyjrzenia się modnym i popularnym wzorom zachowań i stylów życia, intensywnie obecnym we współczesnej kulturze. Ich ucieleśnieniem są wyróżniające się postacie świata mediów nazywane gwiazdami. 30 młodych ludzi z Poznania i Hanoweru zmierzyło się z tymi pytaniami i wspólnie szukało pomysłów na indywidualne historie, które potem zostały zrealizowane w postaci czterech krótkich filmów. Młodzi ludzie byli głównymi aktorami w projekcie i aktywnie włączyli się we wszystkie zadania produkcji filmowej. W czasie trwania całego projektu byli wspierani przez profesjonalnych twórców filmowych i pedagogów. Realizowany w roku 2009 międzynarodowy projekt filmowy to "Pełen dom", w którym udział wzięli młodzi ludzie z Poznania, z Hanoweru i angielskiego miasta Bristol. Uczestnicy zrealizowali film o migracji we współczesnej Europie. W czasie roku wspólnej pracy brali udział zarówno w warsztatach lokalnych, jak i międzynarodowych, prowadzonych przez specjalistów z każdego kraju. W Poznaniu warsztaty poprowadziła znakomita reżyserka filmów dokumentalnych Dorota Latour, w Bristolu: Steve Gear i Jeremy Routledge z Calling the Shots, a w Hanowerze Bernd Wolter z MedienWerkstatt Linden e.V.. W dniach 24-31 2009 października wszyscy uczestnicy spotkali się na ostatnich wspólnych warsztatach w Poznaniu. Najważniejszym wydarzeniem programu była premiera zrealizowanego filmu, która odbyła się 26 października 2009 r. Ponadto film będzie prezentowany na spotkaniach w kilku poznańskich szkołach średnich. Zajęcia warsztatowe umożliwią im dalsze doskonalenie wiedzy i umiejętności w dziedzinie sztuki filmowej.
Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa miast Poznań-Hanower przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu" oraz programu Europeans for Peace, finansowanego przez Fundację Remembrance, Responsibility and Future.
- 24 października 2009 w Poznaniu gościliśmy zespół jazzowy Happy Jazz & Co w ramach Europejskich Spotkań Tradycjonalistów Jazzowych.
- W dniach 25-26 listopada 2009 r.: w Hanowerze odbyło się Forum Współpracy Poznań- Hanower- Rennes. Było to trzecie spotkanie przedstawicieli tych miast. Tematem tego Forum była rola uczelni wyższych dla rozwoju miasta. Poznań reprezentował zastępca prezydenta Miasta Poznania, Tomasz J. Kayser oraz przedstawiciele 3 poznańskich uczelni wyższych. Pierwsze Europejskie Forum Współpracy Poznań - Hanower - Rennes odbyło się w 2007 roku, kiedy to z inicjatywy Prezydenta Poznania podjęto debatę na temat roli miast w polityce zjednoczonej Europy. Zwieńczeniem forum było podpisanie wspólnej Deklaracji Poznańskiej o znaczeniu samorządów miejskich w procesie integracji europejskiej. Kolejne spotkanie odbyło się w roku 2008, w Rennes, i poświęcone było europejskiej polityce kulturalnej miast.
- W dniach 27-29 listopada 2009 r.: udział przedstawiciele miasta Poznania, z Prezydentem Ryszardem Grobelnym na czele, w uroczystościach z okazji 30- lecia podpisania umowy partnerskiej Poznania i Hanoweru. W programie, oprócz uroczystego spotkania osób zaangażowanych we współpracę, znalazły się dwa koncerty poznańskich zespołów- jazzowego Switchonquintet oraz smyczkowego Groblicz Quartet.
- W dniach 18-21 grudnia 2009 r.: w ramach rewizyty do Poznania przyjechała delegacja z Hanoweru, z Nadburmistrzem Stephanen Weilem na czele, z okazji obchodów jubileuszu 30- lecia podpisania umowy partnerskiej Poznania i Hanoweru. Goście zwiedzili obiekty Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na Morasku i Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie przyjął ich Prezes MTP p. Andrzej Byrt. Przedstawiciele Hanoweru wzięli także udział w spotkaniu z młodzieżą VII Liceum Ogólnokształcącego oraz przekazali życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.